JUBA, BRATISLAVA. „Gratulujeme našim bratom na juhu k založeniu vlastného štátu. Tešíme sa a oslavujeme spolu s nimi,“ vyhlásil v sobotu v Jube sudánsky prezident Umar Bašír. Muž, ktorý ešte donedávna viedol s južnou časťou krajiny občiansku vojnu s miliónmi obetí.
V sobotu sa však v Jube oslavovalo. Na základe mierovej dohody z roku 2005 vznikol Južný Sudán.
Už o niekoľko dní by sa mal stať 193. členom OSN. Na rozdiel od Kosova, ktoré sa od Srbska oddelilo pred tromi rokmi, by nemal mať problém s uznaním. Podporili ho totiž jeho „rodičovský štát“ i svetové veľmoci.
Neuveriteľná korupcia
„More ľudí zaplavilo Námestie slobody v Jube. Mávali vlajkami a kričali od radosti, keď vznikal nový štát. Davy hodiny tancovali v uliciach, a to aj napriek pražiacemu slnku,“ opísal oslavy v centre Juby Peter Martell, korešpondent BBC.
V krajine je už tri roky a priznáva, že podobné nadšenie ako väčšina ľudí nepociťuje. Dôvodom je najmä vedenie krajiny na čele s prezidentom Salva Kiirom. Ide o povstalcov s minimálnymi skúsenosťami z reálnej politiky, často nevedia ani čítať. Do funkcií ich dostalo víťazstvo vo vojne.
„Sú neuveriteľne skorumpovaní. Kiir drží moc tak, že nespokojencovi dá peniaze a úrad. Na chvíľu ho tým utíši, no potom príde ďalší a vypýta si ešte viac. Korupcia tu nemá hranicu,“ povedal Martell pre SME.
Juh si nevie vládnuť sám
Ďalším problémom sú spory so severom. Bašír, ktorého Američania považujú za podporovateľa terorizmu a Medzinárodný súd v Haagu na neho vydal zatykač za vojnové zločiny, síce poprial novému štátu všetko najlepšie, no viackrát zopakoval, že Južný Sudán nemá na to, aby sám vládol.
Nie sú tam poriadne cesty, priemysel ani školy či nemocnice.
Ukázalo sa to aj pred mesiacom, keď počas konfliktu o spornú oblasť Abyei zastavil dodávky tovarov medzi územiami. V Južnom Sudáne zrazu nebolo palivo, vláda zabezpečila jeho dovoz z iných krajín až o niekoľko dní. A aj potom stálo dvakrát viac ako predtým.
Agenti zo severu
Miestni si však od nového štátu sľubujú veľa. „Do dvadsiatich rokov budeme na tom minimálne tak dobre ako Keňa,“ povedal pre SME mladík James, budúci ošetrovateľ v juhosudánskom Mapuordite, kam svojich ľudí vysiela aj Trnavská univerzita.
Boje medzi kmeňmi, korupcia, autokratické vedenie, ktoré analytici označujú za najväčšie problémy krajiny, sa podľa neho stratia. Hneď s nezávislosťou. „Všetky tieto veci tu vyvolávali agenti zo severu,“ tvrdí.
Jeho nadšenie má aj väčšina ostatných občanov nového štátu. Až 99 percent z nich si v januárovom referende vybralo cestu samostatnosti.
Cesta reportéra sa uskutočnila v spolupráci s Platformou MVRO a PDCS s podporou Európskej komisie a SlovakAid.
Rodí sa nový štát
Svet zatiaľ nevie, kam usadí zástupcov Južného Sudánu.
1. Uznanie
Nezávislosť môže vyhlásiť prakticky akékoľvek územie, no kľúčové je, ktoré mocnosti ho uznajú. Keďže rozdelenie Sudánu odobril aj jeho prezident, nový štát by nemal mať v tomto žiadne problémy.
2. Medzinárodné organizácie
Každá organizácia má vlastnú vstupnú procedúru. Kľúčovou je OSN, kam by mal Južný Sudán vstúpiť už v najbližších dňoch. Je tu však menší problém – rokovacia sála Valného zhromaždenia je už plná a nevie sa, kde budú sedieť jeho zástupcovia. Dôležitý bude aj vstup do Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu, ktoré môžu pomôcť pri rozvoji.
3. Hymna
Pri dni nezávislosti musí znieť nová hymna a každý ju musí poznať. Nový štát si hymnu vybral v súťaži autorov, v školách sa ju deti učili niekoľko týždňov.
4. Mena
Nový štát ešte nielenže nemá vlastnú menu, ale nevie sa ani to, čo bude na bankovkách. Pamiatky či osobnosti? Túto otázku si teraz kladú tí, ktorí o nových peniazoch rozhodujú. Zatiaľ v krajine platí sudánska libra.
Autor clanku