Juhosudánsky prezident Salva Kiir ponúkol amnestiu ozbrojeným skupinám, bojujúcim proti jeho vláde.
DŽUBA. Desaťtisíce obyvateľov Južného Sudánu spevom a tancom oslavovali vznik samostatnej krajiny. Oslavy narodenín 54. štátu Afriky sa začali vojenskou prehliadkou.
Predseda parlamentu James Wani Igga potom prečítal oficiálnu deklaráciu nezávislosti, stiahli vlajku Sudánu a vyvesili novú vlajku Južného Sudánu.
Ako prvý prezident nezávislého štátu zložil prísahu populárny líder Salva Kiir.
Južný Sudán sa stal samostatným štátom úderom polnoci. Nezávislosť získal januárovým referendom, ktorého uskutočnenie bolo zavŕšením mierovej zmluvy z roku 2005.
Skončila sa tak desaťročia trvajúca občianska vojna so severom.
Prezident ponúkol ozbrojencom amnestiu
Juhosudánsky prezident Salva Kiir ponúkol amnestiu ozbrojeným skupinám, bojujúcim proti jeho vláde.
Kiir zároveň prisľúbil, že prinesie mier do nepokojných pohraničných oblastí. Jeho vyjadrenia prišli krátko po dnešnom vyhlásení nezávislosti Južného Sudánu.
"Využijem túto príležitosť na to, aby som vyhlásil amnestiu pre všetkých tých, ktorí siahli po zbrani proti Sudánu," vyhlásil juhosudánsky prezident.
"Chcel by som uistiť ľudí v Abyei, Dárfúre, Modrom Níle a Južnom Kordofáne, že sme na nich nezabudli. Keď plačete, plačeme aj my. Keď krvácate, krvácame aj my. Dnes vám sľubujem, že pre všetkých nájdeme spravodlivý mier," dodal.
Bašír: Vôľu ľudu treba rešpektovať
Na oslavách v novom hlavnom meste Džuba sa zúčastnili mnohí predstavitelia štátov a významné osobnosti.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun ocenil vyhlásenie samostatnosti ako ďalší príspevok k mieru na africkom kontinente.
Sudánsky prezident Umar Bašír vyhlásil, že vôľu obyvateľov juhu treba rešpektovať.
"Gratulujeme naším bratom na juhu k vytvoreniu ich nového štátu," povedal Bašír pred tisíckami ľudí oslavujúcich nezávislosť krajiny.
Americký prezident Barack Obama oznámil uznanie Južného Sudánu ako nezávislého štátu. Zdôraznil, že Spojené štáty uvítali zrodenie novej krajiny po tak ťažkom zápase juhosudánskeho ľudu.
Podľa Merkelovej ide o veľký deň pre Afriku
Podporu Južnému Sudánu v Berlíne prisľúbila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Podľa jej slov bolo založenie nového štátu "veľmi osobitným dňom pre Afriku".
Merkelová pripomenula, že otázky Sudánu patrili k hlavnej agende Bezpečnostnej rady (BR) OSN. Nemecko prevzalo rotujúce predsedníctvo BR 1. júla. Do OSN by mali Južný Sudán prijať na budúci týždeň ako 193. krajinu sveta.
Vyhlásenie Juhosudánskej republiky privítala aj slovenská diplomacia a je pripravená nadviazať s novovzniknutým štátom diplomatické styky.