Vatikán 3. júna (TASR) - Zabalzamované telo pápeža Jána XXIII., ktorý zomrel v roku 1963, preniesli dnes v sklenenej truhle na nové miesto odpočinku v Bazilike sv. Petra, kde bude ľahšie prístupné pre veriacich.
Dnešný obrad bol výnimočným v histórii, keď sa žijúci pápež a telo mŕtveho pontifika spoločne ocitli na vatikánskom námestí. Vo svojej kázni pápež Ján Pavol II. povedal, že je to "šťastná zhoda okolností", keď sa telo pápeža Jána XXIII. vracia na to isté námestie, kde sa za neho modlili tisíce ľudí v noci 3. júna 1969, keď ležal na smrteľnom lôžku po boji s rakovinou žalúdka.
Telo bývalého pápeža, ktorého vyhlásili za blahorečeného minulý rok, exhumovali v januári a našli ho v prekvapujúco dobrom stave. Hoci si niektorí mysleli, že ide o zázrak, nakoniec to bolo v skutočnosti dielo profesora Gennara Gogliu, lekára, ktorý potajme zabalzamoval telo pápeža špeciálnou tekutinou.
Dnes 78-ročný Goglia pri pohľade na tvár pápeža povedal, že jeho pocity sú zmiešané. "Musím si pri tom spomenúť na Madame Tussaudovú (voskové múzeum)," povedal Goglia pre televíziu Reuters. "Mohlo sa ošetriť lepšie," poznamenal a dodal, že čistiaci roztok by dal mŕtvemu pápežovi oveľa prirodzenejší vzhľad.
V priebehu predchádzajúcich piatich mesiacov od exhumácie špecialisti pracovali na konzervácii tela, aby ho mohli vzhliadnuť veriaci. Od exhumácie bolo telo Jána XXIII. v skutočnosti "mumifikované", vyjadril sa jeden zo špecialistov. Presklená rakva, v ktorej sa nachádza telo pápeža, je z nepriestrelného skla špeciálne upraveného proti prepúšťaniu ultrafialových lúčov, ktoré by mohli poškodiť telo.
Ján XXIII., občianskym menom Angelo Giuseppe Roncalli, sa stal v poradí 61. pápežom v roku 1958. Narodil sa v roku 1881 a zomrel v roku 1963 po štyri a pol roku pôsobenia na Petrovom stolci. Napriek relatívne krátkemu pontifikátu modernizoval a liberalizoval konzervatívnu nábožensko-politickú tendenciu svojho predchodcu, pápeža Pia XII. V roku 1962 otvoril Druhý vatikánsky koncil, ktorý reformne zasiahol do katolíckej cirkvi. Počas svojho pôsobenia vydal okrem iného aj významnú sociálnu encykliku Mater et Magistra. Otvorene pristupoval k ostatným náboženstvám, neveriacim a aktuálnym otázkam doby, pričom pôsobil v prospech tolerancie a slobody svedomia.
Milióny veriacich si ho obľúbili pre jeho láskavé vystupovanie, a zmysel pre humor, čím si získal sympatie aj u mnohých nekatolíkov. Pre jeho časté zahraničné pastoračné cesty z Vatikánu do celého sveta, ktorými je dnes populárny aj Ján Pavol II., ho Američania nazvali "Johny Walker".