WASHINGTON, BRATISLAVA. Po Európe konečne začínajú so svojím dlhom bojovať aj Spojené štáty. Pôžičky ekonomicky najsilnejšej krajiny sveta rástli v posledných rokoch rekordným tempom. Od roku 2004 sa celkový dlh krajiny zdvojnásobil.
Na základných bodoch sa republikáni a demokrati musia dohodnúť do 2. augusta. Práve vtedy sa naplní súčasný dlhový strop 14,29 bilióna dolárov – zákonom daná hranica, po ktorú si vláda môže požičať. Jej zvýšenie je technická vec.
Za posledných 30 rokov tak urobil Kongres najmenej 40-krát. Obe strany teraz sľúbili, že strop zvýšia, až keď sa dohodnú, ako bojovať s dlhom. A práve v tom je problém – recepty demokratov a republikánov sú rozdielne.
Vyššie dane alebo škrty Demokrati chcú okrem škrtania výdavkov aj zvyšovať dane. Republikánski kongresmani a senátori, z ktorých mnohí sľúbili voličom, že nikdy také niečo nepodporia, sú proti. Návrh bez podpory oboch strán neprejde.
DLHY USA Celkový dlh USA je 14,29 bilióna dolárov – necelých 100 percent HDP. Prvý bilión presiahli v roku 1981. Od roku 2004 sa dlh zdvojnásobil. Ratingové agentúry Amerike stále veria – má najvyššiu možnú známku.
Analytici podľa magazínu Economist hovoria, že na znižovanie dlhu treba využiť oba spôsoby. Napriek odporu republikánov je zdanenie Spojených štátov v porovnaní s európskymi štátmi nízke.
Deň daňovej slobody, ktorý symbolicky značí, dokedy ľudia pracujú iba pre štát, bol v Spojených štátoch tento rok v apríli, kým na Slovensku až v júni.
Súčasné zdanenie nie je vysoké ani historicky. Naopak, podľa Bieleho domu bol vlani výber daní v pomere k HDP najmenší od roku 1950.
Obama: 4 bilióny úspor Názorové rozdiely republikánov a demokratov chcel včera preklenúť prezident Barack Obama, do Bieleho domu pozval lídrov oboch strán. Podľa médií navrhoval škrty za štyri bilióny dolárov do 10 rokov.
Je to dvakrát toľko, ako sa doteraz očakávalo. Republikáni už signalizovali, že môžu ustúpiť v otázkach daní.
Čas sa kráti. Ak by sa nedohodli a nezvýšili dlhový strop, Spojeným štátom by hrozil bankrot s dosahmi pre celý svet. Minister financií to nazval „katastrofickými dôsledkami“.
Dlh USA v pomere k výkonu ekonomiky (1900 - 2010)
Zdroj: usgovernmentspending.com