Jedny z najpredávanejších novín na svete, ktoré si každú nedeľu v Británii kupujú asi 3 milióny ľudí, prestanú vychádzať.
LONDÝN, BRATISLAVA. Senzačnú správu nechal povedať mediálny magnát Rupert Murdoch svojho syna Jamesa.
Britský nedeľník News of the World, ktorý vychádza od roku 1843 a každú nedeľu si ho pravidelne kupovali milióny Britov, tento týždeň vyjde poslednýkrát.
Osudné odpočúvanie
Zničil ho obrovský škandál s odpočúvaním telefónov celebrít, kráľovskej rodiny, športovcov a najmä obyčajných ľudí, ktorí sa stali obeťami násilia.
Práve to, že reportéri bulvárneho denníka sa s pomocou najatého detektíva nabúrali do odkazových schránok uneseného a zavraždeného 13-ročného dievčaťa či príbuzných obetí londýnskych teroristických útokov, ako aj zabitých britských vojakov v Afganistane či v Iraku, už vedenie Murdochovho impéria News Corporation nevedelo zvládnuť.
Z novín začali odchádzať inzerenti a prípadom sa začal zaoberať aj britský parlament.
Posledné číslo bez reklám
Noviny, ktoré preslávil drsný bulvár, vyjdú v nedeľu poslednýkrát bez reklám a celý zisk pôjde na dobročinné účely. Informoval o tom dnes člen vedenia News Corporation a šéf organizácie News International, ktorá noviny vydáva, James Murdoch.
„Ak sú nedávne obvinenia pravdivé, bolo to neľudské a nemá to v našej spoločnosti žiadne miesto,“ uviedol vo vyhlásení pre zamestnancov Murdoch. "Tí, čo sa zachovali nesprávne, pokazili dobrú redakciu a dostatočne sme tomu nerozumeli alebo sme sa tomu dostatočne nevenovali,“ dodal.
"Hoci možno nikdy nevynahradíme problémy, ktoré boli spôsobené, je správna vec, aby každý halier zo zisku z predaja, ktorý tento víkend získame, išiel organizáciám – s mnohými z ktorých dlhé roky spolupracujeme -, ktoré zlepšujú život v Británii a venujú sa tomu, aby sa s ľuďmi jednalo dôstojne," povedal Murdoch.
"Toto sú silné opatrenia. Robíme ich pokorne a z úcty. Som presvedčený, že je to správna vec," dodal.
Manažment zostáva
Šéf britskej opozície Ed Miliband však hovorí, že zavretie denníka "nerieši problém" a je to len "ústupok verejnosti", píše Guardian. Svoje miesto si udrží napríklad členka manažmentu Rebekah Brooks, ktorá viedla redakciu v čase, keď sa dialo odpočúvanie.
Viacerí britskí poslanci a mediálni analytici špekulujú, že ide len o zmenu značky novín, možno premenu na denník. Viacerí tiež kritizujú, že noviny obetovali množstvo nevinných redaktorov, ktorí so špinavými praktikami nemali nič spoločné.
Britský denník Guardian priniesol informáciu, že v piatok ráno polícia zatkne bývalého šéfredaktora a zástupcu šéfredaktora, za ktorého sa odpočúvanie celebrít aj obyčajných ľudí dialo, Andyho Coulsona. Má byť obvinený z toho, že o odpočúvaní vedel alebo bol doň priamo zaangažovaný.
Zatknúť majú podľa Guardianu aj ďalšieho človeka z bývalého vedenia.
Škandál s odpočúvaním v News of the World sa v Británii ťahal už roky, až tento týždeň však po odhaleniach britského denníka Guardian znovu nabral na sile. Až tak, že ho musel riešiť aj britský premiér David Cameron a domáce médiá hovorili o vládnej kríze.
Premiérov zlý výber
Cameron doplatil na to, čo mu novinári po jeho nástupe vyčítali. Ako šéfa tlačového na úrade vlády si totiž najal práve Coulsona. Prepustil ho v januári až po silnom tlaku médií.
Hlavný komentátor denníka Financial Times Phil Stephens to pre denník SME zhodnotil ako obrovskú chybu
„Cameron sľúbil, že so sebou prinesie integritu a transparentnosť a nakoniec si na Downing Street 10 zobral bývalého šéfredaktora, ktorý viedol noviny v čase, keď nelegálne odpočúvali. Bolo to zlé rozhodnutie,“ povedal Stephens.