BUDAPEŠŤ. Predstavitelia opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a experti, ktorých strana pozvala, informovali v Budapešti dve pozorovateľky Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZRE) o situácii v Maďarsku.
Pozorovateľky podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI pricestovali v súvislosti so žiadosťou o proces monitorovania Maďarska.
Proces iniciovalo v januári 24 členov PZRE, ktorí si myslia, že udalosti uplynulého obdobia v Maďarsku v oblasti ľudských práv, vlády zákonov a fungovania demokratických inštitúcií sú dôvodom na "vážne obavy".
Zástupca predsedu frakcie MSZP Vilmos Szabó po hodinovej schôdzke povedal, že sa hovorilo o procesoch, ktoré v uplynulom roku vytvorili "deficit demokracie".
Témou rozhovorov podľa jeho vyjadrenia bol proces tvorby novej maďarskej ústavy, mediálny zákon, procesy prebiehajúce v médiách a politické čistky vlády Viktora Orbána.
Socialista Gergely Bárándy vyjadril názor, že s novou ústavou sú z európskeho pohľadu vážne problémy, pričom vládnuce strany sa snažia presviedčať, že všetko je v poriadku.
"Je veľmi zriedkavé, ak monitorovací výbor RE navštívi členskú krajinu Únie kvôli deficitu demokracie. Maďarsku sa, žiaľ, podarilo dosiahnuť takýto krok," dodal Bárándy a zdôraznil, že členom výboru poskytli iba fakty bez politických argumentov a bez hodnotenia.
Ildikó Lendvaiová poukázala na prepúšťanie 550 zamestnancov verejnoprávnych médií, o ktorom podľa nej je už zrejmé, že dôvodom nie sú úspory, prípadne odborné hľadiská, ale ide iba o politické čistky.
Podľa informácií MSZP sa o tom, či sa začne proces monitorovania Maďarska, rozhodne na jeseň.
Úlohou Kerstin Lundgrenovej zo Švédska a Jany Fischerovej z ČR bude posúdiť, či sa má začať proces monitorovania.
Spravodajkyne sa počas trojdňovej návštevy stretnú s predsedom maďarského parlamentu, vicepremiérom, predsedom ústavného súdu, členmi parlamentných frakcií a výborov, zástupcami občianskych organizácií a predstaviteľmi diplomatických misií v Maďarsku.