Bialystok 9. júla (TASR) - Protižidovský pogrom vo východopoľskom Jedwabnom, ku ktorému došlo pred 61 rokmi, majú na svedomí Poliaci a nie nemeckí vojaci, ako sa doteraz tvrdilo.
Uvádza sa to v záverečnej správe o vyšetrovaní masakry, ktorá dnes bola témou tlačovej konferencie predstaviteľov poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN) v Bialystoku. Inštitút je zodpovedný za spracovanie zločinov národných socialistov a stalinistov na území Poľska.
Rozhodujúcu úlohu pri pogrome z 10. júla 1941 hralo najmenej 40 poľských mužov ozbrojených palicami a ďalšími predmetmi, ktorí zmasakrovali asi 300 židov. Títo Poliaci zahnali židovských mužov, ženy a deti do stodoly, kde ich zaživa upálili. Počet 1600 obetí pogromu, ku ktorému dospel americký historik poľského pôvodu Jan Tomasz Gross, je podľa IPN prehnaný.
Zodpovednosť za masakru v mestečku Jedwabne sa dlhé roky pripisovala nemeckým okupantom. Nové skutočnosti priniesla až pred dvoma rokmi kniha Susedia, ktorú napísal Gross.
Vyšetrovanie nebude mať žiadne trestnoprávne dôsledky a pretože sa nepodarilo vypátrať žiadnych žijúcich páchateľov, bude zastavené. Minulý rok sa pozostalým obetí pri príležitosti 60. výročia pogromu za účasť Poliakov na ňom verejne ospravedlnil prezident Aleksander Kwasniewski.
Výpovede svedkov sa podľa vyšetrovateľov IPN značne líšili. Niektorí poľskí svedkovia tvrdili, že skupina uniformovaných nemeckých vojakov prinútila Poliakov, aby židovských obyvateľov dediny zhromaždili na námestí. Iní uviedli, s výnimkou niekoľkých žandárov neboli v dedine žiadni Nemci. IPN na základe výpovedí dospel k záveru, že počas pogromu bolo v dedine zopár Nemcov, ale tí nehrali "žiadnu aktívnu úlohu ".