Belehrad 9. júla (TASR) - Mestskí farmári v Belehrade naďalej chovajú dobytok medzi činžiakmi takmer dvojmiliónovej metropoly. Podľa dnes zverejneného prieskumu betónovú fádnosť obydlí oživujú desiatky kráv, oviec, ošípaných a asi 1000 sliepok.
Roky vojen a nestabilná ekonomika prakticky prinútili chudobnejších Belehradčanov, aby sa vrátili ku svojim koreňom a uchýlili sa k mestskému farmárčeniu. Napriek tomu, že počty domácich zvierat sa v ostatných rokoch výrazne znížili, kravy, ovce, ošípané a hydinu možno stále vidieť ukryté medzi bytovými domami.
"Viem, že pre ľudí je ťažké zabezpečiť prežitie v tejto krajine. O svoj dobytok by sa však mali starať," tvrdí Dragan Živanovič, nepriama obeť chovania oviec. Živanoviča minulý týždeň zbila skupina belehradských farmárov po tom, čo ich ovca zaútočila na jeho štvorročné vnúča. "Len som im povedal, že by ju mali lepšie priviazať," komentoval incident. Polícia sa prípadom odmietla zaoberať s tým, že takéto spory by mali susedia vyriešiť medzi sebou.
Prieskumníci v troch štvrtiach v centre mesta zaregistrovali asi 18 kráv, stovku oviec, 25 svíň a tisícku sliepok. Tieto počty sú nižšie ako pri predchádzajúcom výskume uskutočnenom pred 11 rokmi.
Belehrad má dlhú históriu mestského farmárčenia. Ostatná vlna chovateľov mesto zasiahla po skončení druhej svetovej vojny, keď niektorí prisťahovalci z vidieka svoje ošípané a ovce chovali v kúpeľniach. Neskôr chov ustúpil, nové vojny a ekonomická kríza spôsobila, že začiatkom 90. rokov sa zvieratá do mesta opäť vrátili, aby majiteľom pomohli prežiť všeobecnú chudobu a hyperinfláciu.
Sliepky v domácky vyrobených klietkach na belehradských balkónoch a dobytok v chudobných dvoroch pod nimi vytvárajú na pohľad prirodzenú rovnováhu voči módnym zvieracím obchodom v bohatých častiach mesta, kde si novozbohatlíci môžu za tisícky eúr kúpiť krokodílov a pytónov.