SOUL. Obyvatelia komunistickej Severnej Kórey sa dnes zišli na obrovskom zhromaždení v centre hlavného mesta Pchjongjang, kde odsúdili konzervatívnu vládu juhokórejského prezidenta I Mjong-baka a označili ju za "skupinu bezpríkladných zradcov". Severná Kórea varovala, že môže dôjsť k prestrelke.
Juhokórejská vláda totiž zastavila desaťročie trvajúcu pomoc svojmu chudobného severnému susedovi, ktorú mu poskytovali predchádzajúce ľavicové kabinety v Južnej Kórei.
Kim Ir-senovo námestie zaplnilo vyše 100.000 občanov, vojakov a vysokopostavených predstaviteľov vlády, strany aj armády, ako to zachytil záznam televízie Associated Press Television News v Pchjongjangu.
Sever potrebuje pomoc
Na pútačoch v rukách prítomných boli heslá vychvaľujúce zakladateľa Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kim Ir-sena a ideológiu krajiny, ktorá stavia na prvé miesto armádu.
Oficiálna severokórejská tlačová agentúra KCNA citovala generála Čang Čong-nama, ktorý povedal, že "Sever a Juh môžu urovnať spory už len spôsobom 'streľba za streľbu'".
Chudobná Severná Kórea čoraz častejšie ostro kritizuje vládu v Soule, že zastavila bezvýhradnú a bezplatnú pomoc pre KĽDR a teraz podmieňuje túto podporu napredovaním Severnej Kórey v jadrovom odzbrojení.
Koncom júna sa severokórejská armáda zaviazala, že sa odplatí za transparenty namierené proti Pchjongjangu, ktoré boli umiestnené v prednej línii juhokórejských vojenských jednotiek.
Napätie trvá
Obe Kórey sú technicky vo vojne, pretože ich konflikt v 50. rokoch minulého storočia sa skončil len prímerím, a nie mierovou zmluvou.
Napätie medzi oboma krajinami na Kórejskom polostrove sa prehĺbilo po tom, čo Severná Kórea údajne vlani v marci potopila torpédom juhokórejskú bojovú loď. KĽDR takisto v novembri ostreľovala juhokórejský pohraničný ostrov. Celkovo zahynulo 50 Juhokórejčanov.
Severná Kórea sa v máji vyhrážala útokom, pretože juhokórejskí vojaci použili ako terče pri streleckom výcviku fotografie vládnucej severokórejskej rodiny.