BANGKOK. Thajský premiér Abhisit Vedždžadžíva sa rozhodol odstúpiť z čela svojej Demokratickej strany.
Urobil tak len deň po tom, čo ju v parlamentných voľbách porazila opozičná strana Pre Thajsko (Puea Tchaj), ktorej líderkou je Jinglak Šinavatrová, sestra bývalého premiéra Thaksina Šinavatru.
"Rozhodol som sa odstúpiť, pretože som nedokázal priviesť moju stranu k víťazstvu vo voľbách," citovala Vedždžadžívove slová internetová stránka denníka Bangkok Post.
Vedždžadžíva ďalej oznámil, že tak ako to vyžaduje zákon vedenie Demokratickej strany vyberie nového predsedu do 90 dní.
Už pred voľbami 46-ročný premiér vyhlásil, že odstúpi ako vodca strany, ak demokrati získajú menej kresiel ako v predchádzajúcich voľbách.
Výsledky uznala aj armáda
Volebná komisia informovala, že Demokratická strana zatiaľ získala 160 miest v 500-člennom parlamente. V roku 2007 obsadila 164 kresiel.
Jednoznačným víťazom volieb sa stala opozičná strana Pre Thajsko, ktorá obsadí 265 kresiel.
Výsledky volieb akceptovala aj thajská armáda, ktorá zosadila Thaksina Šinavatru v septembri 2006.
"Ľud sa vyslovil jednoznačne, takže armáda nemôže nič urobiť. Výsledky akceptujeme," povedal generál a úradujúci minister obrany Prawit Wongsuwon po stretnutí s ostatnými veliteľmi.
Armáda je v Thajsku dôležitým faktorom vnútropolitického vývoja a samú seba vníma ako strážcu monarchie. Thaksinovo zvrhnutie vyvolalo obdobie zmätku a pouličných protestov stúpencov rôznych politických frakcií.
Šinavatra nechce pomstu
Armáda vlani krvavo potlačila opozičné protesty tzv. červených košieľ, ktoré si vyžiadali viac ako 90 mŕtvych.
Otázkou je, či nová vláda podnikne nejaké právne alebo iné kroky proti zodpovedným generálom.
Thaksin Šinavatra, odsúdený vo vlasti za zneužitie funkcie, však povedal, že sa neusiluje o "pomstu" proti svojim nepriateľom v ozbrojených silách.
Šinavatra vlastní diplomatický pas Nikaraguy a občianstvo Čiernej Hory. V novembri 2009 sa stal poradcom kambodžskej vlády a premiéra.
Vo februári 2010 najvyšší súd Thajska rozhodol, že štát môže skonfiškovať 46 miliárd bahtov (viac ako miliarda eur) zo zmrazeného majetku expremiéra.
Expremiér návrat neplánuje
Šinavatra povedal, že neplánuje žiadny okamžitý návrat z exilu do vlasti.
"Návrat domov nie je hlavný problém. Nie je to priorita," povedal novinárom v Dubaji, kde žije. "Najvyššou prioritou je uzmierenie," zdôraznil.
Zároveň sa poďakoval ľuďom za hlasy, ktoré jeho sestru vyniesli do premiérskeho kresla. Jingluck Šinavatrová sa tak stane prvou ženou v histórii krajiny, ktorá bude zastávať tento post.
Očakávalo sa, že expremiér sa po voľbách vráti do vlasti, keďže jedným z hlavných predvolebných sľubov opozície bolo v prípade víťazstva udelenie amnestie bývalým politikom.
Doteraz sa vrátiť z exilu nemohol, lebo doma mu pre obvinenia z korupcie hrozilo väzenie.