Kuchyňa 2. júla (TASR) - Vojenský výcvikový priestor na Záhorí, ležiaci zhruba medzi okresnými mestami Malacky a Senica, funguje od prvých desaťročí minulého storočia. Do značnej miery obmedzuje voľný pohyb občanov z okolitých obcí a navyše im znižuje kvalitu bývania i samotného žitia negatívnymi dopadmi, ktoré armádny výcvik so sebou prináša. Takto postihnutá je aj obec Kuchyňa, v katastri ktorej sa nachádza známe vojenské letisko.
Funkcie vojenského letiska sú v súčasnosti dosť obmedzené, keďže tu pôsobí už len určitá forma vojenského dopravného leteckého krídla. "Pamätníci z obce si spomínajú, že najťažšie obdobie spojené s prevádzkou letiska prežívali počas 2. svetovej vojny, keď tu cvičili nemecké vojská, a potom za bývalého komunistického režimu, keď letisko využívali armády Varšavskej zmluvy. Počas dlhých desaťročí obyvatelia nemali žiadnu možnosť sťažovať sa na ohrozovanie zdravia, životov alebo nadmerný hluk. Nebolo kde a nebolo ani komu, a tak len trpeli," povedal pre TASR starosta obce Kuchyňa Róbert Bujna.
Ani po nežnej revolúcii si však obyvatelia Kuchyne príliš nevydýchli. Letisko začali využívať letecké ozbrojené sily NATO. "Opäť sme prežívali početné bojové letecké cvičenia spojeneckých vojsk, často spojených aj so zhadzovaním bômb. Bezohľadne sa správali najmä Francúzi, pre ktorých boli samozrejmé prelety bojových stíhačiek nízko nad obcou aj okolo polnoci," dodal Bujna.
Tým, že vzniklo vojenské dopravné letecké krídlo, sa situácia čiastočne vylepšila. "Obec má pomerne dobrú spoluprácu s velením letiska. To sa však už nedá povedať o vzťahu s ministerstvom obrany, ktoré nás prakticky nevníma. Žiadali sme opakovane o kompenzáciu za hluk, ktoré nám vojenské letectvo spôsobuje. Márne. Ani petícia s 1600 podpismi nepomohla. Armáda nám síce platí za prenájom letiska približne 66.000 eur, ale to je všetko. Tieto peniaze by sme dostali aj od civilnej firmy, ktorá by navyše mohla ponúknuť miestnym občanom aj pracovné príležitosti. Potichu závidíme obyvateľom susedného Rohožníka, kde má obecná samospráva vysoko nadštandardné a veľmi prospešné vzťahy s cementárňou Holcim. Privítali by sme dáke riešenie, ktoré by zvýšilo životný štandard v Kuchyni - na spôsob, aký majú obce napríklad v okolí atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Vraj by to však musela riešiť dáka nová legislatívna úprava. No návrh nového zákona nemá kto v Národnej rade SR predložiť," posťažoval sa starosta Bujna.