BERLÍN. Rusko zvažuje možnosti exportu energie do Nemecka prostredníctvom novej generácie svojich jadrových elektrární.
Námestník generálneho riaditeľa ruskej spoločnosti Rosatom Kirill Komarov to vyhlásil deň po tom, čo nemecký parlament odhlasoval ústup krajiny od využívania jadrovej energie.
Export by mohli zabezpečiť elektrárne, s výstavbou ktorých Moskva ráta na území svojej západnej exklávy Kaliningrad, povedal Komarov pre piatkové vydanie denníka Allgemeine Zeitung.
Rusko plánuje do roku 2030 postaviť najmenej 28 nových jadrových elektrární. V exkláve Kaliningrad medzi Poľskom a Litvou ráta Moskva s výstavbou dvoch elektrární.
Prvá s výkonom 1 082 megawattov má fungovať v roku 2016 a ďalšia sa má zapojiť do siete o dva roky neskôr.
Dolná komora nemeckého parlamentu vo štvrtok presvedčivou väčšinou schválila ústup krajiny od jadrovej energie.
Zákon v treťom a záverečnom čítaní podporili okrem strán vládnej koalície aj poslanci opozičných sociálnych demokratov a zelených.
Nemecký vládny kabinet tento mesiac schválil plán urýchleného uzavretia jadrových elektrární, ktoré sa minulý rok podieľali na celkovej produkcii elektriny v krajine 23 percentami.
Zvrat v energetickej politike spôsobila krízová situácia v japonskej elektrárni Fukušima I vyvolaná marcovým zemetrasením a tsunami.
Vláda spolkovej kancelárky Angely Merkelovej ešte minulý rok na jeseň schválila predĺženie životnosti jadrových elektrární v priemere o 12 rokov.
S ukončením prevádzky všetkých reaktorov v krajine vládny kabinet ráta do roku 2022.