MINSK, PRAHA. Bielorusko dokáže žiť aj bez ruskej elektriny. Občania môžu svietiť veselo ďalej. Napriek tomu časť z nich už stráca s vedením na čele s prezidentom Alexandrom Lukašenkom trpezlivosť.
Keďže sa Moskva do utorka desiatej večer nedočkala svojich 600 miliónov rubľov (asi 21,2 milióna dolárov), ktoré im Minsk dlhuje za dodanú elektrinu, jednoducho ich od dodávok odstavili. Minsk bol na výpadok v objeme asi desať percent pripravený. Štátna energetická firma „Belenergo“ ho nahradila z vlastných zdrojov.
Optimisti v Moskve
Ruská spoločnosť Inter RAO JES očakáva, že bieloruská strana v najbližšom čase zaplatí. Zdroje v Národnej banke Bieloruska včera naznačovali, že dlhy môžu byť splatené ešte do dnešnej polnoci.
Ruskí experti ocenili, ako ich bieloruskí kolegovia bez akýchkoľvek zádrhov dokázali nahradiť ruské dodávky vlastnou elektrinou. „Prechod na nulu bol korektný,“ uviedli predstavitelia ruského koncernu.
„Zaplatíme,“ vyhlásil na to hrdo na včerajšej tlačovej konferencii v Minsku minister ekonomiky Bieloruska Nikolaj Snopkov. Naznačil však, že v budúcnosti si Bielorusko rozmyslí, či bude od Ruska nakupovať elektrinu. „Ak to bude výhodné, áno,“ vyhlásil. V Bielorusku vyrábaná elektrina je však drahšia, než dovážaná ruská.
Rusi sa bránia obvineniam z „politických“ sankcií. S neposlušnosťou a protiruskými výpadmi bieloruského prezidenta Lukašenka údajne nemá pozastavenie dodávok elektriny nič spoločné. Celkový dlh Minska za elektrinu je teraz jedna miliarda 800 miliónov rubľov (65 miliónov dolárov).
Nedostatok valút a rekordná inflácia
Bieloruská ekonomika sa zmieta v ťažkej kríze sprevádzanej katastrofálnym nedostatkom valút.
Krajina sa zrejme stane svetovým rekordérom za tohtoročný prvý polrok v kategórii zvýšenia cien - inflácia dosiahla 34 percent.
„Prepáčte, že som sa nezastrelil,“ uviedol včera minister Snopkov. Cíti zodpovednosť aj za zvyšujúce sa napätie občanov.
Aj včera, ako každú stredu, v centre Minska aktivisti organizovali tichú demonštráciu (bez prejavov, maximálne s potleskom či piskotom). Podobne ako v arabských krajinách si pomáhajú cez sociálne siete.
Internet sa tak aj v Bielorusku môže stať „revolučnou“ zbraňou rovnako ako napríklad v Egypte. Včera na mieste, kde sa mala akcia konať, vedenie krajiny organizovalo diskotéku.