PRAHA. Zákony o zdravotných službách, o špecifických zdravotných službách a o zdravotníckej záchrannej službe dostali súhlas kabinetu českého premiéra Petra Nečasa.
Nasledujú tak normu o verejnom zdravotnom poistení, ktorá už je v Senáte.
Zákon o zdravotných službách novo stanovuje pravidlá pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti, upravuje povinnosti jej poskytovateľa a stanovuje práva pacienta.
Rieši tiež problematiku nakladania so zdravotníckou dokumentáciou, zriadenia nových registrov alebo i otázku prehliadania tela zomrelého vrátane vykonávania pitiev.
Interrupcie bude riešiť samostatný zákon
Norma tiež jasne definuje pojem zdravotníckeho zariadenia a zjednocuje podmienky pre jeho registráciu.
Zákon o špecifických zdravotných službách stanovuje jasne podmienky pre výkony, ako sú napríklad kastrácie, asistovaná reprodukcia, klonovanie či zmena pohlavia.
Téma interrupcií bola vypustená, upraviť by ju mal špeciálny zákon. Zákon o zdravotníckej záchrannej službe upravuje fungovanie záchranky. Schválené zákony ešte poputujú do oboch komôr parlamentu ako aj k prezidentovi.
Poslaneckou snemovňou už prešla takzvaná malá novela zákona o verejnom zdravotnom poistení.
Obsahuje napríklad zvýšenie poplatku za deň hospitalizácie v nemocniciach zo 60 na 100 korún, platenie za lieky do 50 korún a predovšetkým zavedenie štandardu a nadštandardu v českom zdravotníctve.
Medzi ďalšie zmeny patrí tridsaťkorunový poplatok za celý recept, nie už za položku na ňom, či zavedenie možnosti fúzií zdravotných poisťovní.
Schválili aj vznik 2. dôchodkového piliera
Kabinet Petra Nečasa schválil aj návrhy zákonov a noviel, ktoré od roku 2013 umožnia vznik 2. dôchodkového piliera a súkromných penzijných fondov, do ktorých budú vkladmi spoločne prispievať občania i štát.
Časť reformy, ktorá ráta so zvyšovaním dôchodkového veku, v júni už dokonca prešla schvaľovaním parlamentu.
Pod podmienkou, že človek, ktorý sa do 2. piliera dobrovoľne prihlási, odvedie zo svojej mesačnej mzdy dve percentá, štát pridá tri percentá zo sumy, ktorú mu zamestnanec odvádza formou sociálneho poistenia.
Proti dôchodkovej reforme dlhodobo protestujú odborári a ľavicová opozícia. ČSSD dnes pripustila, že reformu, ktorá sa neopiera o konsenzus u verejnosti ani v parlamente, po budúcich parlamentných voľbách zreviduje.
Až na ďalšie voľby však nechcú čakať odborári. Pred časom pohrozili, že na začiatku jesene zorganizujú proti vládnym reformám generálny štrajk.