BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Vláda Viktora Orbána chystá na tento týždeň v rámci ukončenia maďarského predsedníctva Európskej únie veľkú oslavu. Jedným z cieľov akcie je vyvrátiť dojem, že sa kabinet pre svoje nedemokratické kroky ocitá v izolácii.
Inštitút pre ľudské práva V prítomnosti americkej ministerky zahraničia Hillary Clintonovej sa dnes má v Budapešti na slávnostnom Večere slobody prvý raz odovzdať vládna Cena maďarskej slobody. Vo štvrtok sa otvorí nový Inštitút Toma Lantosa.
Čo je v liste V Maďarsku sa vraj tvorí autokratický systém, návšteva Busha v roku 1989 pomohla pri zakladaní demokracie, teraz jej demolácii môže zabrániť jej návšteva.
Cieľom inštitútu je starať sa o pamiatku známeho amerického kongresmana maďarského pôvodu, ktorý zomrel v roku 2008.
Chce prispievať k ochrane ľudských a menšinových práv všade vo svete a pomáhať posilňovať transatlantické vzťahy.
V stredu tiež v prítomnosti Clintonovej predchodkyne Condoleezzy Riceovej v Budapešti odhalia sochu bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana.
Idylku narúša list intelektuálov Pripravovanú idylku však narušil otvorený list bývalých maďarských disidentov adresovaný Clintonovej, ktorý podpísali napríklad známy spisovateľ György Konrád či bývalý predstaviteľ OBSE pre slobodu médií Miklós Haraszti.
Autori listu píšu, že Maďarsko sa stále viac vzďaľuje hodnotám, ktoré Lantos bránil. Právny štát utrpel v krajine vážne rany a Orbánova vláda systematicky odbúrava nástroje slúžiace na kontrolu moci.
Z vládnej strany na list zatiaľ stručne reagoval len europoslanec Fideszu Tamás Deutsch. Jeho autorov na Twitteri nazval „hovnivalmi“, ktorí sú „kedykoľvek ochotní zradiť svoju vlasť“.