Vylodenie Britov v Sydneyskej zátoke koncom 18. storočia malo pre domorodý kmeň Eora zničujúce následky.
SYDNEY.
Územný plán s takouto formuláciou radnica odhlasovala v pomere sedem ku dvom, pričom vyhovela požiadavke miestnej aborigénskej komunity, ktorá v tejto veci na mesto vyvíjala silný nátlak.
Príslušná časť opisuje "zničujúce" dôsledky vylodenia Britov v Sydneyskej zátoke pre domorodý kmeň Eora v podobe "okupácie a privlastnení si tradičných území".
Hlasovaniu predchádzala vášnivá verejná diskusia, počas ktorej niektorí členovia rady namietali, že výrazy ako "invázia" sú emotívne a rozdeľujúce.
Ako však pre tlačovú agentúru AFP uviedla hovorkyňa starostky Clover Mooreovej, celá rada "uznáva zničujúce dôsledky európskeho osídľovania na aborigénsku populáciu". Sydney sa tak podľa nej snaží "položiť základ pre budúcnosť, ktorá bude zahŕňať všetkých Austrálčanov a bude založená na vzájomnej úcte a zdieľanej zodpovednosti za krajinu".
Prvý guvernér austrálskeho štátu Nový Južný Wales Arhur Phillip odhadoval, že v čase príchodu Britov územie dnešného Sydney obývalo najmenej 1500 aborigénov.
Polovica z nich prišla o život už v roku 1789, keď oblasť zasiahla epidémia kiahní. Ďalší podľahli iným chorobám alebo ich pozabíjali v rámci programu, ktorý ponúkal osadníkom za mŕtvych aborigénov odmeny.
Predpokladá sa, že pred kolonizáciou belochmi na austrálskom kontinente žilo okolo milióna pôvodných obyvateľov. Ich počet v súčasnosti dosahuje len 470-tisíc, zatiaľ čo celková veľkosť populácie sa odhaduje na 22 miliónov.