Budapešť/Bratislava 28. júna (TASR) - Nadzvukové lietadlá Maďarskej republiky by mohli v blízkej budúcnosti dostať povolenie lietať vo vzdušnom priestore Slovenska. Vyplýva to zo zmluvy o spoločnej ochrane vzdušného priestoru medzi SR a Maďarskou republikou (MR), ktorú by chcel minister obrany Ľubomír Galko presadiť v najbližšom čase.
Vláda už tento mesiac schválila podobnú dohodu s Českou republikou. Podľa nej vojenské lietadlá oboch krajín s výnimkou výcviku môžu vo vzdušnom priestore druhého štátu lietať len bez výzbroje či vybavenia zariadením na vzdušný prieskum a rádioelektronický boj. "To znamená, že ak slovenské stíhačky budú prenasledovať podozrivé lietadlo zo svojho územia, nová dohoda im umožní pokračovať v tejto činnosti aj na území Maďarska, až kým si ho pod kontrolu neprevezmú maďarské vzdušné sily. A naopak," vysvetlil hovorca rezortu Ivan Rudolf. Zároveň podčiarkol, že podobnú zmluvu chce mať rezort aj s Poľskom.
Otázku výlučnej ochrany nášho územia maďarskými lietadlami však Galko zatiaľ vylúčil. "Tá spolupráca spoločnej ochrany nášho vzdušného priestoru nejakou inou krajinou je naozaj v dlhodobom horizonte. Nie je to otázkou dňa ani s MR ani s ČR," povedal pre TASR. Galko pritom opätovne zdôraznil, že sa zasadzuje za zachovanie nadzvukových síl. Súčasne však poukázal na to, že z rozpočtu rezortu na túto oblasť pokrýva údržba stíhačiek až 70 percent výdavkov.
Minister obrany SR sa dnes po prvý raz po 12 rokoch stretol na spoločnom bilaterálnom rokovaní v Budapešti so svojím maďarským rezortným kolegom Csabom Hendem. Šéfovia rezortov obrany sa počas rokovania dotkli aktuálnych otázok vo vojenskej oblasti, bilaterálnych vzťahov dvoch krajín a téme predsedníctva MR v Európskej únii. Podľa Galka vzťahy rezortov oboch krajín najlepšie odráža pôsobenie v medzinárodných misiách. "Tie vzťahy sú skutočne veľmi dobré a nadštandardné. Samozrejme sú však na oboch stranách určité otvorené otázky, o ktorých treba diskutovať," priznal. "Naše vzťahy sú vyvážené a bezproblémové," podčiarkol po rokovaní Hende.
Slovenský šéf rezortu obrany poukázal, že susedná krajina by si mohla z rokovaní odniesť slovenský sociálny systém zabezpečenia príslušníkov ozbrojených síl (OS). Galka naopak najviac zaujal maďarský systém dobrovoľných záloh. Kým na Slovensku niektoré objekty rezortu strážia súkromné firmy, Budapešť pri riešení tejto otázky siahla po aktívnych zálohách. "To sú bývalí vojaci, policajti, ďalší príslušníci OS. To sú ľudia, ktorí robia za menšie peniaze, ale zároveň sú pripravení zasiahnuť vtedy, keď to bude potrebné," podčiarkol. Takéto aktívne zálohy sa dajú podľa neho omnoho efektívnejšie použiť predovšetkým v čase prírodnej katastrofy.
V súvislosti s budúcnosťou slovenských ozbrojených síl minister Galko zdôraznil, že riešenie všetkých otázok bude výrazne ovplyvnené tým, ako sa vláda postaví k Strategickému hodnoteniu obrany (SHO). "Veľmi ma potešilo, že aj minister Hende sa rozhodol a podporil ma v tej ceste veľmi čestne informovať verejnosť o tom, v akom stave sa OS nachádzajú," povedal.
Minister Galko dnes tiež prezradil, že by sa mal na žiadosť svojho rezortného kolegu zasadiť o podpis bilaterálnej zmluvy o správe a údržbe vojenských hrobov. Tento proces sa už obe strany neúspešne pokúšajú vyriešiť približne desať rokov. "Vyviniem maximálne úsilie, aby som vám v tejto otázke pomohol," prisľúbil na záver minister.
Minister Galko je na dvojdňovej návšteve v Maďarsku. V pondelok (27.6.) sa zaujímal o proces riešenia októbrovej ekologickej katastrofy v obci Kolontár po úniku červeného kalu. Pred návratom na Slovensko by mal ešte zavítať do maďarskej obce Mlynky, kde ho v Slovenskom dome privítajú predstavitelia slovenskej samosprávy.
(osobitný spravodajca TASR Viktor Serebryakov) gon pa