MOSKVA, PRAHA. Na 25 rokov za vlastizradu by mal ísť do väzenia plukovník ruskej rozviedky Alexander Potejev. Svoj trest si však asi neodpyká. Včas sa vzdialil do Spojených štátov, ktoré ho Moskve zrejme nevydajú.
Moskovský vojenský súd vyniesol rozsudok za vlasti〜zradu a dezerciu. Obžalovaný Potejev však v súdnej sieni nebol. Poslednú sms správu poslal manželke minulý rok v lete.
„Nikdy sa nevrátim... začínam nový život. Deťom sa pokúsim pomôcť,“ stálo v správe, ktorá prišla z Bieloruska, kam z Ruska prišiel vlakom na cudzí ruský pas.
Skutočný majiteľ pasu vypovedal, že svoje dokumenty nestratil, ale pas odovzdal na veľvyslanectve USA, kde žiadal o vízum. Sudcovia to pokladajú za jeden z dôkazov účasti amerických špionážnych služieb na akcii vyvezenia Potejeva do zahraničia.
V Minsku sa vraj ruský dôstojník spojil s americkými agentmi a tí už ho cez Nemecko dopravili do Ameriky.
Potejev má byť tým, kto zapríčinil, že Američania vlani v lete zatkli celú ruskú špionážnu sieť. Desať ruských rozviedčikov bolo neskôr vymenených za štyroch ruských väzňov.
Jedenásta osoba, ktorú Potejev udal, stačila utiecť a jej stopy zmizli niekde na Cypre.
Práve v skupine, ktorú vyzradil Potejev, bola aj najslávnejšia ruská rozviedčička súčasnosti Anna Chapmanová, prezývaná vďaka svojim ideálnym mieram „agent 90-60-90“. Chapmanová ochotne svedčila pred moskovským súdom a päťdesiatdeväťročného Potejeva obvinila z toho, že zapríčinil jej odhalenie.
Plukovník Potejev bol jedným zo šéfov Správy „S“ (nelegálna rozviedka) v Službe zahraničnej rozviedky a mal prístup k zoznamu ruských agentov pôsobiacich v zahraničí.
Potejev Američanom okrem odhalenia špionážnej siete prezradil aj spôsob, akým sú financovaní ruskí agenti a ako komunikujú s centrom.
S Američanmi tajne spolupracoval desať rokov. Vlani sa k jeho prípadu vyjadril aj premiér Vladimír Putin, ktorý povedal, že podobní zradcovia „končia zle... buď sa spijú, alebo predávkujú drogami, alebo...“