Bogota 3. júna (TASR) - Kolumbijská vláda a ľavicoví povstalci z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) podpísali v sobotu dohodu, ktorá po prvý raz v priebehu 37 rokov trvajúceho konfliktu umožní výmenu väzňov.
Na základe dlho očakávanej dohody, ktorá by mohla prispieť k oživeniu zablokovaných mierových rozhovorov s najstaršou a najväčšou kolumbijskou povstaleckou organizáciou, prepustia kolumbijské úrady 15 chorých väznených rebelov výmenou za 42 vojakov zadržiavaných povstalcami.
Po 15 dňoch od prepustenia príslušníkov FARC, rebeli oslobodia ďalších sto vojakov a policajtov. Niektorí z nich sú v rukách ozbrojencov v táboroch v džungli už tri roky. Ako prejav dobrej vôle predstavitelia FARC súhlasili s okamžitým prepustením ochrnutého zomierajúceho plukovníka, ktorého helikoptéru pred 13 mesiacmi zostrelili.
Armáda väzní približne 350 členov FARC, zatiaľ čo počet vojakov zadržiavaných rebelmi sa odhaduje na 450. Podpísanie dohody sa od jej navrhnutia v novembri opakovane odkladalo vzhľadom na tvrdenia jej odporcov, že FARC ju chce využiť len na dosiahnutie prepustenia veliteľských veteránov, ktorých potrebuje na víťazstvo vo svojom boji. Veliteľ kolumbijskej armády však v sobotu vyslovil presvedčenie, že dohoda s povstalcami prispeje k ukončeniu bojov, ktoré si v uplynulom desaťročí vyžiadali 40.000 ľudských životov. V rovnakom duchu sa vyjadril aj veliteľ FARC.
Dohodu podpísali v džungľovej enkláve FARC v južnej časti Kolumbie, ktorú kolumbijský prezident Andres Pastrana prepustil rebelom pred vyše dvoma rokmi v snahe priviesť ich k rokovaciemu stolu. Napriek opätovne prerušovaným rokovaniam kolumbijský konflikt eskaloval. Armáda obviňuje rebelov, že enklávu s rozlohou Švajčiarska používajú na nábor a výcvik nových členov.
Mnohí Kolumbijčania považujú Pastranu v boji proti rebelov za príliš mäkkého a prikláňajú sa k radikálnejšiemu riešeniu konfliktu. Podľa prieskumu verejnej mienky uskutočneného v sobotu vyjadrilo pochybnosti o vážnych úmysloch FARC až 83 percent respondentov.
Okrem uzavretia dohody informovali kolumbijské médiá v rovnakom čase aj o ďalšej masakre, ktorej sa mali v uplynulých dňoch dopustiť príslušníci FARC. Správy o tom, že zavraždili najmenej 80 poľnohospodárskych robotníkov strážiacich kokové polia pravicových extrémistov však nie sú zatiaľ oficiálne potvrdené.
Už takmer 20 rokov vedú pravicoví a ľavicoví povstalci spor o kontrolu nad rozsiahlymi oblasťami v Kolumbii. Obeťami ich konfliktu sa stávajú zväčša civilisti, ktorých ozbrojenci obviňujú z podpory druhej strany. FARC s vyše 16.000 členov je najväčšou z gerilových skupín Kolumbie. V januári 1999 začala rokovať s vládou v Bogote o mierovom riešení situácie v Kolumbii, no v minulom roku rozhovory jednostranne zmrazila.