JERUZALEM. Povedal to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Izrael sa rozhodol pristúpiť na návrh, hoci je to "ťažké" a "nie je to jednoduché", povedal Netanjahu svojej vláde. Návrh podľa jeho vyjadrenia balansuje medzi potrebou zabezpečiť prepustenie Šalita, ktorého islamistické militantné hnutie vládnuce v pásme Gazy drží v zajatí už päť rokov, a potrebou neohroziť bezpečnosť izraelských občanov. Hamas však ešte na návrh "oficiálne neodpovedal", dodal Netanjahu.
Izraelský premiér neposkytol podrobnosti a tak nie je jasné, či hovoril o novom alebo starom návrhu.
Spoločná výzva nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho na prepustenie Šalita, ktorú zverejnili v Berlíne 17. júna, vyústila v správy, že Nemecko a Francúzsko obnovili sprostredkovateľské úsilie, zahŕňajúce aj ďalšie uvoľnenie izraelskej blokády Gazy.
Hovorca Hamasu v Gaze, Sámí abú Zuhrí, obvinil Netanjahua z "plnej zodpovednosti" za uviaznutie nepriamych rokovaní o výmene väzňov.
"Nevieme nič o tom, o čom Netanjahu teraz hovorí. V dohode o výmene väzňov sa nevyskytlo nič nového, Netanjahu klame," uviedol vo vyhlásení.
Vysoký predstaviteľ Hamasu v Gaze, Mahmúd Zahár, povedal novinárom, že rokovania "nebudú obnovené, kým nebudú splnené požiadavky únoscov".
Hamas požadoval, aby Izrael prepustil výmenou za vojaka Šalita na slobodu 1000 väzňov, medzi nimi aj odsúdených radikálnych militantov odpykávajúcich si dlhoročné tresty. V izraelských väzeniach sa v súčasnosti nachádza takmer 5400 palestínskych "bezpečnostných väzňov".
V sobotu uplynulo päť rokov od cezhraničného útoku Hamasu, pri ktorom uniesli z vojenskej základne na juhu Izraela vojaka Šalita. Jeho otec Noam Šalit dnes povedal reportérom, že Netanjahu by mal zaplatiť cenu, ktorú za Šalita požaduje Hamas.
"Nemáte mandát, pán Netanjahu, uvaliť na Šalita trest smrti," povedal.
Medzičasom v Gaze v sobotu desiatky príbuzných palestínskych väzňov, zadržiavaných v izraelských väzeniach, vyzývali únoscov Šalita, aby trvali na svojej požiadavke.
Netanjahu dnes zopakoval, že jeho vláda sa rozhodla sprísniť väzenské podmienky pre palestínskych militantov a zbaviť ich istých "privilégií", vrátane napríklad práva na vysokoškolské štúdium vnútri väzenských múrov.
"Večierok sa skončil," povedal dnes Netanjahu.
Jeho hovorca Mark Regev nevedel o nijakých iných privilégiách. Podľa jeho slov sú všetky prijímané opatrenia v súlade s medzinárodným aj izraelským právom. Zároveň trval na tom, že neexistuje žiaden medzinárodný záväzok, na základe ktorého by bol Izrael povinný umožniť väzňom magisterské vysokoškolské štúdium.