SME

Otec chcel dať hlas tým, čo zomreli, hovorí Ignát Solženicyn

Pianista a dirigent. Mladý, sympatický, usmievavý a tiež svetoznámy. Nielen vďaka priezvisku, ktoré sa stalo symbolom odporu ruskej inteligencie proti sovietskemu totalitnému útlaku. Ignát Solženicyn.

Ignát Solženicyn (narodil sa v roku 1972 v Moskve) je najstarší z troch synov svetoznámeho spisovateľa a disidenta, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Alexandra Solženicyna (1918-2008). Ignát diriguje veľa kvalitných amerických i ruských orchestrov.Ignát Solženicyn (narodil sa v roku 1972 v Moskve) je najstarší z troch synov svetoznámeho spisovateľa a disidenta, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Alexandra Solženicyna (1918-2008). Ignát diriguje veľa kvalitných amerických i ruských orchestrov. (Zdroj: FOTO ­- IGNATSHOLZHENITSYN.COM)

Pianista a dirigent. Mladý, sympatický, usmievavý a tiež svetoznámy. Nielen vďaka priezvisku, ktoré sa stalo symbolom odporu ruskej inteligencie proti sovietskemu totalitnému útlaku. Otec Alexander Solženicyn bol prvý, kto svetovej verejnosti poodkryl hrôzy stalinských koncentrákov. Kniha Súostrovie Gulag či Jeden deň Ivana Denisoviča patria k najcennejším svedectvám o zločinoch stalinizmu vôbec. To všetko by 39-ročnému Ignátovi stačilo, aby mohol žiť v sláve a obdive celý život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi vás to otravuje, keď sa vás stále pýtajú na otca a nie na vašu prácu...
„Keď som mal 13 rokov, hovoril som si, že už to prestane. Potom som jedného dňa pochopil, že na otca sa ma budú pýtať celý život. Neprekáža mi to. Len niekedy novinári prekračujú hranice. Práve dopočúvali koncert Bee〜thovena, Brahmsa alebo Čajkovského a hneď sa na mňa vrhajú. Ja, publikum i orchester ešte vnímame ten mimoriadny zážitok a oni sa na mňa vrhnú so slovami: Povedzte nám niečo o otcovi. Namiesto toho, aby si to nechali ako druhú, tretiu otázku.“

SkryťVypnúť reklamu

Takže je dobre, že tento rozhovor prebieha pred vaším dnešným koncertom, kde povediete Český národný symfonický orchester. Je to vaše prvé vystúpenie v Prahe?
„Áno, prvé.“

Asi netušíte, že ste prišli do Čiech v čase, keď sa oslavuje 20 rokov odchodu sovietskych vojsk z Československa?
„Netušil som. Pre nás Rusov to je stále obrovská hanba, čo sme vám urobili. Cítim sa pred vami skutočne vinný. Treba o tom rozprávať. Práve v knihe Súostrovie Gulag má otec jedno príslovie: Kto si na minulosť spomenie, príde o oko. A kto na minulosť zabudne, príde o obe. Myslím si, že Rusi nechápu pôvod toho istého napätia medzi nami a vami, nerozumejú podstate vzťahov s Čechmi, Slovákmi, Poliakmi... Kým my sami nepochopíme, čoho sme sa dopustili, nebude to iné.“

SkryťVypnúť reklamu

Vaša ruština je bez jedinej známky cudzieho prízvuku, bohatá... Pritom ste nemali ani dva roky, keď vás odviezli z Ruska. Ako je to možné?
„Je to výhradne zásluha matky a otca. Vynaložili obrovské úsilie, aby sme si zachovali rodný jazyk. Ja mám tri deti a doma s nimi hovorím tiež len po rusky. Aj keď moja manželka je Američanka. Dali sme im mená v Rusku bežné, ale medzinárodne zrozumiteľné.“

Pamätajú si dedka?
„Dmitrij má desať, Anna osem a Andrej tri roky. Obe staršie deti si na neho pamätajú dobre. Andreja som priviezol do Moskvy na pohreb. Zodvihol som ho a on svojho deda prvýkrát a naposledy pobozkal na čelo.“

Viedol vás otec nejako k hudbe?
„Moji rodičia nás nenútili cvičiť na hudobné nástroje, ako to bolo zvykom v ZSSR. Až raz k nám prišiel Mstislav Rostropovič, mal som šesť rokov, on ma počul hrať na klavíri. A hneď sa opýtal, kto je môj učiteľ, prečo sa mi nikto nevenuje. Tak sa začala moja kariéra.“

SkryťVypnúť reklamu

Otec sa zdal byť skôr prísnym otcom než liberálom...
„Jeho verejný obraz sa vôbec nepodobal tomu, aký bol v súkromí. Bola to trochu jeho vina. On hovoril vždy veľmi vážnym, až surovým tónom. Hovoril len o veľmi závažných veciach. Lenže zvlášť na Západe je tón veľmi podstatný. On o tom nepremýšľal a svojím vzhľadom, dlhou bradou a prísnym tónom vytvoril o sebe obraz, ktorý nebol úplne pravdivý.“

Rusko neprijalo vášho otca po návrate tak, ako si to predstavoval. Mali ste rovnaký pocit?
„On nečakal žiadne pompézne prijatie. Otec možno mal rád symboly, ale nie pýchu. Ale azda to prijatie mohlo byť veselšie. Už v čase, keď sa chystal na návrat - vlastne sa tým zaoberal od roku 1990 až do roku 1994 – ma udivovala tá miera podráždenosti v ruskej tlači. Niektorí hovorili, prečo sa vracia tak neskoro, iní zase, že sa nemá vracať vôbec. Ale on prišiel hneď ako to bolo možné. Keď mu vrátili občianstvo, našli sme si v Mosk〜ve bývanie a zbalili obrovský archív. Myslím si, že v Rusku sa ľudia proste báli jeho návratu. Dokonca sa hovorilo, že chce byť prezidentom. Tisíckrát hovoril nie, ale oni mu neverili. Druhý dôvod trochu podivnej atmosféry bol, že nie všetci jeho dielo čítali. Prichádzal v čase, keď ľudia omdlievali z rýchlosti prebiehajúcich zmien, na knihy a históriu nemal nikto ani pomyslenie. Napriek tomu otec ďakoval Bohu i osudu za to, že sa mohol vrátiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Alexander Solženicyn vraj trpel na Západe pocitom odcudzenia. Bolo mu smutno, zle sa mu písalo. Nikdy sa nezžil s americkým prostredím?
„On ani nechcel. Mal ťažkosti s jazykom. A zaujímali ho hlavne dve veci. Po prvé sa rozhodol, že bude šíriť pravdu o ruskej histórii. A druhým hnacím motorom bolo presvedčenie, že musí pracovať za tých, ktorí zomreli a nestačili prejaviť svoj talent.“

Váš otec podporoval Vladimíra Putina, ktorého v Európe berú skôr ako autokratického vodcu než demokrata. Čo ho k tomu viedlo?
„Nepovedal by som, že otec Putina podporoval. Často ho aj kritizoval. Je pravda, že na jednu rozhodujúcu vec mali obaja rovnaký názor. Putin nepochybne zastavil rozpad Ruska. Otázka je, za akú cenu. Pre otca bolo veľmi dôležité, aby sa Rusko nerozpadlo. Asi preto stál za Putinom.“

SkryťVypnúť reklamu

Ste skôr po mame alebo po otcovi?
„Keď prídem do Ruska, všetci sa chytia za hlavu a kričia: Och, aký si podobný otcovi. Ale v rodine si skôr mysleli, že som po matke. Ako dospievam, asi sa stále viac podobám otcovi. Mama musí mať všetko rýchlo a hneď. A ja si rád veci premyslím, trebárs aj týždeň. Ako otec.“

Autor: Agentúra Epicentrum

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 724
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 831
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 025
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 678
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 170
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu