Viedeň 8. júla (TASR) - Čísla dokážu povedať veľmi veľa a vyjadriť nekonečné množstvo tragédií - svet by potreboval ročne desať miliárd eúr na to, aby zabránil šíreniu novodobej metly ľudstva AIDS.
Pokiaľ ide i peniaze, vyprchá solidarita svetového spoločenstva veľmi rýchlo. Rovnako rýchlo je vyspelý svet hotový aj s úsudkom na adresu chorobou AIDS zamorenej Afriky, píše dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse v úvodníku, venovanom 14. svetovej konferencii o AIDS, ktorá sa začala v nedeľu v Barcelone.
Ignorantstvo voči Afrike a zatváranie očí pred nástojčivým problémom súčasnosti sa však môže už v blízkej budúcnosti vypomstiť aj bohatej Európe, konštatuje rakúsky denník.
Nejde len o destabilizáciu a veľké sociálne nepokoje, ktoré môžu otriasť už v blízkej budúcnosti čiernym kontinentom a obrátiť hnev zbedačených Afričanov na okolitý svet, nebezpečie rozšírenia AIDS začína klopať už aj na dvere starého kontinentu, upozorňuje Die Presse a uvádza niekoľko najnovších štatistických údajov z Ukrajiny.
Jednou zo vstupných brán, cez ktorú sa mohla dostať pliaga AIDS do Európy, mohla byť aj Odesa. Zlé životné podmienky a z toho vyplývajúce depresie spravili z obchodu s drogami často jediný zdroj zabezpečenia budúcnosti pre mnohých ľudí z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.
Na Ukrajine objavili vírus HIV po prvý raz v roku 1987 práve v Odese u zahraničného námorníka. Dnes je len v čiernomorskom prístavnom meste infikovaných smrteľným vírusom približne 15.000 osôb. V najviac zasiahnutých provinciách na severe a východe Ukrajiny je nositeľom vírusu HIV už každý 50. človek.
Denník súčasne priznáva, že infikovaný Ukrajinec sa len veľmi zriedkavo dostane ku kvalitným liekom. Lieči sa teda nepatentovanými prípravkami vyrobenými v Indii, Brazílii alebo v Thajsku.
Takýto prístup však vyvoláva hnev farmaceutických koncernov, ktorý sa môže odraziť v hospodárskych sankciách voči Kyjevu. Prelomiť tento začarovaný kruh nebude jednoduché, uzatvára Die Presse.
jč dem