PEKING, BRATISLAVA. Najznámejší kritik čínskeho komunistického režimu včera prišiel pred novinárov. „Ostrihal som si vlasy, vyzerám teraz energickejšie,“ povedal novinárom.
O dvoch mesiacoch vo väzení však hovoriť nechcel. „Prepustili ma na kauciu, pochopte ma,“ poznamenal stroho Aj Wej-wej.
Do väzenia ho čínska vláda poslala v apríli, v čase hromadného zatýkania odporcov. Aj Wej–wej bol z nich najznámejší. Prepustili ho v stredu, výrazne chudšieho a tichšieho, všimol si denník Guardian.
Väzením bude Peking Peking tvrdí, že väznenie s kritikou režimu nesúvisí. Aj Wej–wej sa vraj vyhýbal plateniu daní, k čomu sa vo väzení údajne i priznal. Sľúbil, že dlh splatí, súd ho preto pustil na slobodu.
Úplnú slobodu však mať nebude. Svetoznámy umelec, ktorý často cestoval po najznámejších galériách, nebude môcť rok bez povolenia opustiť Peking. Na polícii sa bude musieť hlásiť vždy, keď ho na to vyzvú. Vyšetrovanie jeho prípadu stále pokračuje.
PROFIL Aj Wej-wej (54)
Je synom známeho básnika, ktorého tiež stíhali. Dvanásť rokov žil a študoval v Spojených štátoch. Je najznámejším predstaviteľom čínskeho moderného umenia, vystavuje po celom svete. Hovorí, že režim neberie ohľad na vlastných občanov.
Po zatknutí umelca, ktorý sa najviac preslávil návrhom štadióna Vtáčie hniezdo pre pekinskú olympiádu a stavbu neskôr opakovane kritizoval, o ňom týždne nikto nič nepočul. Prvý kontakt s rodinou mal až po mesiaci, keď k nemu na dvadsať minút pustili manželku.
Stalo sa tak len deň predtým, ako do Pekingu pricestoval prezident Európskej únie Herman van Rompuy. Podobné uvažovanie je zrejme aj za Ajovým prepustením.
PR pred cestou do Európy Onedlho totiž do Európy mieri čínsky premiér Wen Ťiaopao. Prvá zastávka je Berlín, kde sa chcel Aj Wej–wej usadiť. Očakávalo sa, že európski lídri budú túto tému pripomínať, čo by mohlo skomplikovať rozhovory.
Ďalšej, možno ešte citlivejšej témy, sa však režim zatiaľ nezbavil. Vo väzení naďalej ostáva disident Liou Siaopo, držiteľ Nobelovej ceny za mier.