VIEDEŇ, BRATISLAVA. Keď Adolf Hitler, tak napadnutie Sovietskeho zväzu pred 70 rokmi. To je téma, ktorú si v týchto dňoch pripomínajú médiá. Nie v Rakúsku. Tam denník Kurier zistil, že nacistický vodca je vo svojom rakúskom rodisku Braunau am Inn stále čestným občanom. Aj 66 rokov po druhej svetovej vojne, v ktorej jeho zásluhou zomreli desiatky miliónov ľudí a zavraždených bolo 6 miliónov Židov.
Prišiel na to poslanec strany Zelených Karl Öllinger, ktorý v dvoch novinách z roku 1938 našiel správu o prepožičaní titulu čestného občana mesta rodákovi Hitlerovi. Správu zverejnili v marci noviny Neue Warte am Inn a Tages -Post. Článok o odobratí titulu už poslanec nenašiel, ani novinári, ani radní mesta. „V archíve mesta je len niekoľko dokumentov z tých čias, bude chvíľu trvať, než to overíme,“ povedal pre Kurier kultúrny radný Gerald Sturmayer.
Starosta mesta Johannes Waidbacher z dovolenky odkázal, že to vyrieši, hneď ako sa vráti. Obyvatelia 16-tisícového mestečka by sa Hitlerovho tieňa radi zbavili. „Miestni by tú záležitosť radšej vyriešili dnes ako zajtra. Trpíme tým, že sa tu narodil Hitler,“ povedal pre Kurier miestny poslanec Georg Wojak. Zbavovať sa nálepky však začalo mesto až pred rokom 1989. Vtedy, dva týždne pred Hitlerovými stými narodeninami, umiestnili pred jeho rodný dom pamätník na počesť obetiam vojny.
Trvá to aj iným rakúskym mestám. Mestečko Amstetten, Klagenfurt či Waidhofen/Ybbs odňali Hitlerovi titul čestného občana len tento rok. Niektoré tvrdia, že titul čestného občana zaniká smrťou, v mnohých to ľuďom neprekáža. V dlhom zozname rakúskych miest, ktoré Hitlera vyznamenali, sú spolu s Braunau am Inn ešte najmenej dve, kde ostáva čestným občanom aj 66 rokov po svojej samovražde v berlínskom bunkri.
Hitlerov rodný dom v Braunau am Inn. FOTO - kurier.at