V prípadoch, kedy komisia nepotvrdzuje postoj maďarskej vlády, ide podľa nej zrejme o vecné omyly.
BUDAPEŠŤ. Veľké množstvo pripravovaných ústavných zákonov, ktoré si vyžadujú dvojtretinovú väčšinu, síce podľa názoru Benátskej komisie ohrozuje princíp demokracie, a rizikom je aj oklieštenie právomocí ústavného súdu, maďarské ministerstvo zahraničných vecí však tvrdí, že najdôležitejšie závery hlásenia komisie potvrdzujú postoje maďarskej vlády.
Konštatoval to maďarský denník Népszabadság na margo hlásenia Benátskej komisie k novej maďarskej ústave.
Z tlačovej besedy rezortu maďarskej diplomacie v stredu vysvitlo, že v prípadoch, kedy komisia nepotvrdzuje postoj maďarskej vlády, tam ide zrejme o vecné omyly.
Podľa Maďarov sa komisia mýli
"Benátska komisia konštatovala, že Maďarsko bude aj po tom, čo nová ústava vstúpi do platnosti, demokratickým štátom založeným na princípe deľby moci. Po vnútropolitických diskusiách uplynulých mesiacov komisia jednoznačne potvrdila, že naše stanovisko bolo správne," povedal poslanec vládneho Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz Gergely Gulyás.
Ako dodal, v 30-stranovom hlásení existujú časti, na ktoré má maďarská vláda iný názor, a sú také, ktoré považuje za omyl napríklad tvrdenie, že by kompetencie ústavného súdu boli zúžené.
Zástupca štátneho tajomníka rezortu diplomacie Gergely Pröhle podľa denníka poznamenal, že vláda mieni s Benátskou komisiou aj naďalej konzultovať.
Dzurindova interpretácia ja vraj "svojská"
Potvrdením postoja vlády v oblasti starostlivosti o zahraničných Maďaroch podľa jeho názoru je, že komisia uznáva, že nová ústava nemá účinky za hranicami Maďarska.
"Samozrejme, za menšiny zodpovedá krajina, v ktorej žijú. Neexistuje však žiadny dokument, ktorý by zakazoval, aby za nich brala zodpovednosť aj materská krajina," cituje Népszabadság Pröhleho.
Slová slovenského ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu, ktorý v stredu povedal, že hlásenie je vážnym upozornením pre Maďarsko, označil predstaviteľ rezortu diplomacie za "svojskú interpretáciu".
"Dúfame, že pre Dzurindu sú všetky postoje rovnako dôležité, teda aj ten, ktorý jednoznačne odmietol slovenský jazykový zákon," zdôraznil poslanec za Fidesz Gergely Gulyás.