SME

Wilders mohol urážať islam, rozhodol súd

Výroky antiislamského politika boli podľa súdu šokujúce, ale legálne. Je to výhra pre slobodu prejavu, ale prehra pre kvalitu politickej diskusie, myslí si holandský politológ Krouwel.

Známy holandský politik Wilders tvrdí, že bráni krajinu pred „hrozbou islamu“.Známy holandský politik Wilders tvrdí, že bráni krajinu pred „hrozbou islamu“. (Zdroj: TASR/AP)

AMSTERDAM, BRATISLAVA. Šťastný úsmev protiislamského holandského politika Geerta Wildersa hovoril za všetko. Súd ho dnes po roku a pol zbavil viny za šírenie neznášanlivosti a diskriminácie proti moslimom.

Urážal len náboženstvo „Nie je to len uznanie mojej neviny, ale aj víťazstvo pre slobodu prejavu,“ tešil sa Wilders pred novinármi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uľavilo sa aj holandskému premiérovi Markovi Ruttemu, ktorého vláda závisí od Wildersovej tichej podpory.

Na rozsudok reagoval na Twitteri ako na „výbornú správu pre Wildersa, s ktorým sa nám dobre spolupracuje“. Tešili sa aj zástancovia slobody slova, pre ktorých bol Wilders martýrom.

SkryťVypnúť reklamu

GEERT WILDERS (47) Najnovsie spravy

Jeho film Fitna z roku 2008 spájal islam s násilím. Pre urážky islamu sa mu vyhrážajú smrťou. Žije pod nonstop policajnou ochranou. Jeho Strana slobody bola vo voľbách 2010 treťou najsilnejšou, získala 15 percent hlasov. Presadili vďaka tomu plán na zákaz buriek aj obmedzenie imigrácie.

Súd v Amsterdame konštatoval, že Wildersove výroky síce boli „hrubé a ponižujúce“, niekedy „zraňujúce a šokujúce“, ale neporušili zákon.

Wilders okrem iného prirovnal posvätnú knihu moslimov k Hitlerovmu dielu Mein Kampf a žiadal zastaviť imigráciu z moslimských krajín do Holandska.

Jeho výroky podľa súdu neurážali moslimov, ale ich náboženstvo, čo je v Holandsku legálne. Výroky tiež boli podľa neho prípustné v rámci „verejnej diskusie“.

SkryťVypnúť reklamu

Je správne, že Wildersa neodsúdili, píše Peter Morvay.

Sloboda urážania Inak to vidí holandský politológ André Krouwel zo Slobodnej univerzity v Amsterdame. „Wildersova populistická rétorika a jeho nezmyselné urážlivé výroky dostali oficiálne požehnanie rozhodnutím súdu,“ povedal politológ pre SME.

„Je to výhra pre slobodu prejavu, lebo je viac dovolená, ale prehra pre kvalitu politickej diskusie,“ myslí si Krouwel. „Povolené sú teraz aj urážlivé a zraňujúce výroky,“ dodáva.

Wilders si podľa neho posilní pozíciu v politike, kde má už dnes veľký vplyv. Menšinová vláda liberálov a kresťanských demokratov závisí od jeho podpory z opozície a poskytla mu už viaceré ústupky

Politici budú surovejší Menšinové organizácie, ktoré súd iniciovali, boli rozsudkom sklamané a chystajú sa obrátiť na Radu OSN pre ľudské práva.

SkryťVypnúť reklamu

Farid Azarkan z asociácie Maročanov v Holandsku SMN pre Reuters vyjadril obavy, že rozsudok spôsobí, že Wildersovu rétoriku budú opakovať ďalší. „Vidíte, že čoraz viac podporujú ľudí, aby hovorili, že menšiny nie sú na nič dobré,“ hovorí.

Mohammed Rabbae z Národnej rady Maročanov pre Reuters povedal, že rozsudok „popiera právo menšín na ochranu pred šírením neznášanlivosti“.

V Holandsku žije podľa údajov holandského štatistického úradu spred piatich rokov 850-tisíc moslimov, z toho väčšina tureckého alebo marockého pôvodu, píše agentúra Bloomberg. Je to asi päť percent obyvateľov krajiny.

Analytici očakávajú, že rozsudok posmelí aj populistických politikov v ďalších krajinách. „Diskusia bude ešte tvrdšia, než je dnes,“ myslí si Krouwel. Populistom, ktorí bojujú proti imigrantom, sa darí vo Francúzsku, v Nemecku aj v ďalších krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Výber z Wildersových výrokov o islame

„Musíme zastaviť cunami islamizácie.“

„Zakážte tú hroznú knihu (Korán) tak, ako bol zakázaný Hitlerov Mein Kampf!“

„Islam je násilné náboženstvo. Je to súčasťou spoločenstva.“

„Podstatou problému je fašistický islam, chorá ideológia Alaha a Mohameda.“

Moslimovia narazili s burkami aj s minaretmi

Európske krajiny sa čoraz viac bránia pred moslimskými zvykmi.

1. Mešity

Modlitebne moslimov sa stali zámienkou pre populistov vo viacerých krajinách. Vo Švajčiarsku v roku 2009 odsúhlasili v referende zákaz stavby minaretov, veží mešít. Vo Francúzsku krajne pravicová politička Marine Le Penová prirovnala vlani modlenie moslimov pred mešitami k obsadeniu Francúzska počas druhej svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

2. Burky a nikáby

Moslimské celotelové závoje, ktoré zakrývajú aj tvár, zakázali nosiť na verejnosti v Belgicku a vo Francúzsku. A to napriek tomu, že počet žien, ktoré ich nosia, je veľmi nízky. Tvrdia, že závoje sťažujú identifikáciu žien a porušujú ich základné práva. Zákaz buriek a nikábov prisľúbila aj vláda v Holandsku.

3. Karikatúry proroka

Veľký hnev moslimov vyvolali karikatúry proroka Mohameda v dánskom denníku Jyllands Posten z roku 2005. Moslimovia vo svete násilne protestovali, zapaľovali ambasády aj bojkotovali dánske výrobky. Karikaturistu Kurta Westergaarda, ktorý nakreslil proroka Mohameda s bombou namiesto turbanu, sa pokúsil zabiť islamistický radikál sekerou. V islame je zobrazovanie proroka zakázané.

4. Teroristi

SkryťVypnúť reklamu

Teroristi sú medzi anarchistami či separatistami, v Severnom Írsku aj Rusku. No, tí najbrutálnejší, ako ukázal útok z 11. septembra na americké dvojičky, sú medzi islamistami. A tí nemusia prichádzať z Pakistanu alebo Jemenu, mohli sa narodiť v Európe a v dobre situovaných rodinách. Radikalizácia mladých naturalizovaných moslimov straší viaceré európske krajiny, najmä Britániu. Teroristické útoky na londýnske metro v roku 2005 spáchali práve mladí radikáli narodení v Británii. Britských islamistov ovplyvnených radikálnymi klerikmi sa najviac obáva aj americká CIA.

5. Šaría

Sú oblasti, kde si západné a konzervatívne moslimské spoločenstvo ťažko porozumejú. Moslimské náboženské právo šaría znevýhodňuje ženy, čo odporuje západnej predstave o ľudských právach. Muži majú podľa šaríe napríklad právo na jednostranný rozvod a viac manželiek. V extrémnom výklade v niektorých krajinách umožňuje šaría trest smrti za neveru. Viacero prípadov, v ktorých si imigranti zamenili šaríu za normálny zákon, v minulosti šokovalo Nemecko.

SkryťVypnúť reklamu

Ela Rybárová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 617
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 921
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 827
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 603
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 267
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR

Cirkevné procesy majú písané i nepísané pravidlá. Zmeniť sa môže veľa.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu