PEKING, BRATISLAVA. Jeden z najznámejších čínskych disidentov Aj Wej-wej je na slobode. Aspoň to tvrdí štátna agentúra Nová Čína.
Umelca vraj prepustili na kauciu po tom, ako sa priznal k daňovým únikom. Sľúbil, že dlh splatí, sudca ho potom prepustil pre „dobrý prístup priznaniu sa k svojim činom“, píše agentúra. Uviedla tiež, že 54-ročný disident trpí "chronickou chorobou".
Rodina to nepotvrdila
Jeho rodina pre BBC však povedala, že o prepustení nič nevie.
Aj patril k najhlasnejším odporcom komunistického režimu. Jeho význam zvyšoval fakt, že ako moderného umelca ho uznávali po celom svete, vystavoval napríklad v londýnskej galérii Tate Modern.
„Je to spoločnosť, ktorá obetuje práva ľudí a ich šťastie, aby bola zisková,“ povedal umelec o hospodárskom raste krajiny.
Neskôr autor návrhu slávneho olympijského Vtáčieho hniezda označil pekinskú olympiádu za „falošný úsmev svetu“. A podporoval Nobelovu cenu za mier pre Liou Siao-poa.
Problémy s úradmi mal v poslednom roku viackrát. V januári mu dokonca zbúrali novopostavený ateliér v Šanghaji.
Ešte donedávna úrady Aja rešpektovali. Báli sa jeho statusu medzinárodne uznávaného umelca. FOTO - TASR/AP
Strach z jari
Keď ho v apríli zatkli na pekinskom letisku, odkiaľ chcel odletieť do Hongkongu, len málokto veril oficiálnej čínskej verzie, že ho chcú súdiť za ekonomické zločiny a s ľudskými právami to nemá nič spoločné. Peking tvrdil, že Aj neplatil dane a úmyselne ničil dôkazy.
K dôveryhodnosti tohto tvrdenia však neprispieva fakt, že k zásahu došlo v čase hromadného zatýkania odporcov režimu.
Úrady sa vtedy báli, že Arabská jar by sa mohla preniesť do Číny, preto tvrdo trestali akýkoľvek náznak protestu. Na tohtoročnom zjazde dala Komunistická strana rekordne veľa peňazí na políciu a bezpečnostné zložky. Masovo zatýka kritikov režimu a cenzuruje internet viac ako kedykoľvek predtým.
Niekoľko pokusov protestovať proti režimu každú nedeľu rozpustila hneď na začiatku a posilnila hliadky v uliciach.
Podľa informácií mimovládnych organizácií zatkla vyše sto právnikov, spisovateľov, blogerov či intelektuálov.