
S otcom, 1. júl 2002.

S manželom, máj 2001.

Vstup do parlamentu, november 1998.
Diana Dubovská v utorok vstúpila do poslaneckého klubu HZDS-ĽS, v sobotu sa ocitla na 33. mieste kandidátky. Hovorí sa, že získala miesto Ivana Gašparoviča.
Zdvíhali ste v utorok mobilný telefón?
„Áno.“
Volali vám aj priatelia?
„Áno, blízki, ale aj vzdialenejší.“
Čo vám hovorili na margo vstupu do HZDS?
„Nebolo im to jedno, ale podporujú ma v každom kroku, ktorý robím. Teda aj v tomto. Poznajú ma a dôverujú mi.“
Ako dlho ste sa pre vstup rozhodovali?
„Od momentu, keď som sa stala nezávislou poslankyňou a uvažovala som, čo chcem robiť a kde chcem robiť.“
Hoci ste boli podľa spolužiakov výbornou študentkou, v politike ste boli vnímaná skôr ako pekná tvár. Nebojíte sa, že o to išlo v tomto prípade a pred voľbami aj HZDS?
„Ten takzvaný boj s imidžom peknej ženy bol len na začiatku. A myslím si, že som ho vyhrala aj na politickom, aj na verejnom poli. Ponuka HZDS prišla po štyroch rokoch mojej práce na zahraničnom a integračnom poli, keď som si získala mnoho kontaktov. Je to teda logické a relevantné.“
Vymenujte teda nejakých zahraničných politikov, ktorí si pri mene Dubovská vybavia vás.
„Luis Estrella, Marcus Meckel, Simon Lunn, Palombo, George Robertson by si spomenul na moje meno, v Európskej únii pán Martin, spravodajca za Slovensko pán Wiersma, bývalý generálny tajomník OSN Butrus Butrus Ghálí a ďalší.“
Neublížilo vám teda v profesionálnej politickej kariére manželstvo s Jozefom Majským? A bola by politika prirodzenou cestou vášho vývoja, keby ste sa s ním nestretli?
„Ťažko to zhodnotiť. Určite som sa nad politikou zamýšľala už predtým, ale práve zo zahraničnopolitického pohľadu. Už predtým som mala možnosť stretnúť sa s niektorými zahraničnými politikmi. Chcela som svoje kroky orientovať tým smerom už skôr.“
Ako by ste sa tam mimo politiky dostali?
„Nie je to také ťažké. Stačí sa stotožniť s programom niektorej strany, ktorá je vám blízka, kde sa môžete svojou prácou prebojovať dopredu.“
S ktorým bodom programu vám blízkej strany HZDS ste sa stotožnili?
„Zahraničná a integračná politika.“
Máte ten program naštudovaný?
„Študujem ho, myslím, že je podobný ako v iných stranách. Nevidím tam žiadne odchýlky, či v demokratických víziách, či smerom k budúcnosti.“
Bolo HZDS-ĽS stranou podporujúcou demokraciu a demokratickou stranou vnútri?
„Skôr myslím, že áno. Určite je to strana, ktorá má najväčšiu podporu u občanov. Tí ju zrejme považujú aj za demokratickú.“
Bolo to tak vždy?
(Dlho premýšľa.) „Áno. Ak narážate na niektoré kauzy, ktoré vznikli za vlády Vladimíra Mečiara, ako politik pôsobiaci na poli zahraničnej politiky by som ich radšej nevidela, ale boli. Musia ich hodnotiť buď orgány činné v trestnom konaní, alebo história, ktorá ukáže, ako to naozaj všetko bolo.“
Nemáte problém s členstvom Ivana Lexu, ktorý je obviňovaný z viacerých káuz, v strane?
„Neviem, ako je to s členstvom pána Lexu, mňa zaujíma budúcnosť.“
Kvôli vstupu do klubu HZDS-ĽS ste sa stretli priamo s Mečiarom?
„Áno. V širšom kruhu vedenia hnutia.“
Kto to inicioval?
„Predseda klubu HZDS.“
Váš manžel Majský mi však už začiatkom tohto roku, keď ste ešte boli v klube SOP, hovoril, že smerujete do HZDS. Nevyšla teda iniciatíva od neho?
„Určite nie.“
Ako to mohol predvídať?
„On si robí svoje analýzy. To je otázka pre neho. Nik nemohol predvídať moje kroky, vtedy ešte ani ja sama.“
Je pravda, že vám manžel zobral mobil, auto a váš vzťah teraz prechádza krízou?
„Nie, manžel mi nezobral spomínané veci, a čo sa týka manželstva, bolo toho napísané a niekedy aj vymyslené až príliš.“
Čo bolo vymyslené?
„Osobné a fyzické útoky manžela na mňa a podobne.“
Keď ste sa stretli s prezidentom Schusterom v roku 2001, jeho vtedajší poradca Bílek novinárom povedal, že vzťah s Majským ste označili za „veľmi pragmatický“. Čo to znamená v praxi?
„Asi toľko, že vzťah prešiel istým vývojom a dostal sa na úroveň, keď sa zložia ružové okuliare a zostáva reálny život.“
Nebola by vaša profesionálna dráha vnímaná pozitívnejšie, keby ste sa rozhodli pre ukončenie tohto manželstva?
„Ťažko sa k tomu vyjadrovať. Určite to človeku často napadne, keď vám médiá naznačujú, že ste niečou predĺženou rukou.“
Ste?
„Nie. S touto záležitosťou nemám problém. Viem, ako a prečo konám. Vždy som mala svoje názory. Ja mám svoju prácu, Jozef svoju, vyžadujem od manžela, aby sa nestaral do mojej práce, ani ja sa nestarám do jeho.“
Médiá sa pýtajú, koľko stojí vstup do HZDS. Naznačujú, že Jozef Majský mohol pre váš vstup niečo Vladimírovi Mečiarovi dať alebo niečo, aj mimofinančné, sľúbiť.
„Je legitímne zo strany médií položiť takú otázku, aj keď podľa mňa je už na hranici drzosti. Nie je prečo niekde vysvetľovať, koľko ma stál vstup do HZDS. Ale môžem odpovedať – stálo ma to štyri roky práce v politike, získanie určitej pozície a uznania v zahraničí a aj istej vnútornej informačnej databázy.“
Ponúkol vám Mečiar po prípadnom zostavení koalície post šéfa zahraničného alebo integračného výboru NR SR?
„Nie.“
Vyslanie do europarlamentu v roku 2004?
„Zatiaľ nie.“
Chceli by ste tam pracovať?
„Za istých okolností áno.“
Mečiar pred pár dňami povedal, že každé ráno si pri pohľade do zrkadla hovorí, aký je dôležitý človek. Páči sa vám taký druh vyjadrenia?
„Znie z neho možno žart aj irónia. Predseda HZDS-ĽS tým naznačuje, že nemôže byť ako predseda najsilnejšej strany prekážkou ďalšieho smerovania krajiny.“
Vám na zahraničných cestách nik z významných partnerov nepovedal, že cesta Slovenska do NATO a EÚ je s Mečiarom na čele neprijateľná?
„Samozrejme, povedal. Ale nepovedali, že je nemožná. Povedali, že je ťažšia. Nik nepovedal konkrétne, že Mečiar je zábranou pre náš vstup.“
O Mečiarovi ako o prekážke hovoril minimálne spravodajca EÚ pre Slovensko Wiersma.
„Myslím, že aj pán Wiersma sa vyjadril v termínoch nie pán Mečiar, ale minulá vláda. Bolo by to od neho nediplomatické a nemúdre vyjadriť sa tým spôsobom, preto o tom dosť pochybujem. Mali by sme sa pozerať skôr do budúcnosti, nie do minulosti a vstup do EÚ a NATO je záujmom nás všetkých, takže ja by som pokladala za veľmi hlúpe, ak by sme my sami mali záujem si to pokaziť.“
Myslíte si teda, že by Mečiar ako premiér na tej ceste nebol blokom?
„Európski spojenci NATO majú záujem o spoluprácu so Slovenskom. Určite teda budú veľmi zvažovať, či bude Slovensko aspoň pozvané, alebo nie. Aj HZDS jasne deklarovalo, že chce podporiť vstup Slovenska do NATO a EÚ aj že chce urobiť sebareflexiu, aby ho zahraničie akceptovalo.“
Nepýtam sa na celé HZDS, ale na osobu Mečiara ako potenciálneho premiéra.
„Je to otázka čo by, keby. Bude to otázka po voľbách.“
Keď sa pozeráte do zrkadla vy, čo si hovoríte?
„Zrkadlo používam veľmi málo. Ak, tak len na pomoc pri úprave.“
DAŠA MATEJČÍKOVÁ