BAGDAD. Irackí zákonodarcovia dnes uviedli, že sa snažia zistiť, čo sa stalo s približne 17 miliardami dolárov (11,81 mld. eur), ktoré mali byť použité na obnovu krajinu.
Predseda irackého parlamentu Usáma Abdalazíz an-Nudžajfí bude dnes vo Washingtone hovoriť s americkým viceprezidentom Joeom Bidenom o viacerých otázkach vrátane chýbajúcich irackých financií, ktoré spravovali USA a ktorých vynaloženie nie je objasnené, informovala tlačová agentúra Associated Press.
Predseda parlamentného výboru pre bezúhonnosť Bahá al-Arádží uviedol, že irackí audítori a generálni inšpektori pri vyšetrovaní záležitosti odhalili obrovské nezrovnalosti.
Nová suma peňazí stratených od začiatku vojenského zásahu v Iraku v roku 2003, ku ktorej dospeli iracké úrady, je oveľa vyššia než 8,7 miliardy dolárov (6,04 mld. eur) spomínaných vo vlaňajšej správe amerického kontrolného úradu pre výdavky na rekonštrukciu v Iraku.
Financie na obnovu Iraku pochádzali z predaja irackej ropy, programu OSN Ropa za potraviny a zadržaného majetku bývalého režimu Saddáma Husajna. USA ich previezli do Iraku v roku 2004.
Výbor irackého parlamentu minulý mesiac v liste zaslanom kancelárii OSN v Bagdade požiadal svetovú organizáciu, aby pomohla nájsť financie stratené v chaose po invázii do Iraku.
"Všetko naznačuje tomu, že inštitúcie Spojených štátov amerických sa dopustili finančnej korupcie ukradnutím peňazí irackého ľudu, ktoré boli vyčlenené na rozvoj Iraku. Išlo o približne 17 miliárd dolárov," uvádza list, ktorého kópiu získala tlačová agentúra Reuters.
Výbor v liste, sprevádzanom 50-stranovou správou, označil stratu peňazí za "finančný zločin", konštatoval však, že rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN znemožňujú Iraku žalovať USA a ich občanov.
Hovorca irackej vlády v nedeľu zdôraznil, že do "nedostatku transparentnosti a korupcie" boli v čase americkej správy v krajine zapletení aj Iračania.