TUNIS. Označil to za "paródiu na spravodlivosť".
Bin Alí a jeho manželka sú v exile v Saudskej Arábii od 14. januára. Trestný súd v hlavnom meste Tunis ich odsúdil na 35 rokov väzenia za krádež a nezákonné prechovávanie peňazí a šperkov, ktoré sa našli v ich súkromnom paláci. Verdikt vyniesol súd už v prvý deň procesu. Súd zároveň rozhodol, že bin Alí a jeho manželka Lajla musia celkovo zaplatiť pokutu 91 miliónov tuniských dinárov (49 miliónov eur).
Exprezident vo vyhlásení, zverejnenom v utorok prostredníctvom jeho francúzskeho advokáta, označil proces za "justične nezmyselný, ale politicky účelný".
Bin Alí (74) odletel do Saudskej Arábie po mesiac trvajúcom povstaní, ktoré podnietilo protesty v celom arabskom svete. Tunisko sa tak stalo priekopníkom prodemokratického hnutia v regióne.
Bývalý tuniský autokratický vládca však vyhlásil, že svoju vlasť opustil vďaka "ľsti".
Vo vyhlásení zverejnenom prostredníctvom ďalšieho advokáta v Libanone bin Alí uviedol, že do lietadla smerujúceho do Saudskej Arábie nastúpil na radu šéfa svojej ochranky, ktorý tvrdil, že sa proti nemu pripravuje atentát. Exprezident dodal, že mal v pláne vrátiť sa do vlasti tým istým lietadlom, len čo zanechal svoju rodinu v Saudskej Arábii. Pilot lietadla však neposlúchol príkazy a vzlietol bez neho. Jeho zmanipulovaný odchod z Tuniska bol len prvým aktom v sprisahaní, ktorému napomáhala mediálna kampaň. Cieľom podľa bin Alího bolo zdiskreditovať jeho 23-ročný režim "a pripraviť Tunisanov na prijatie nového režimu".
Bin Alího tohtotýždňové vyhlásenia pre verejnosť sú jeho prvými za posledných päť mesiacov, teda prvými od jeho odchodu do exilu. Za toto obdobie Tunisko prešlo vývojom - vznikla tam dočasná vláda, ktorá odstraňuje všetky stopy bin Alího vlády. Rozpustila jeho všemocnú stranu a vyšetruje jeho zločiny, ale aj zločiny rodiny jeho nenávidenej manželky Lajly.
Exprezident uviedol v jednom z oboch vyhlásení, že súdny proces bol "paródiou na spravodlivosť a jediným kladom bola jeho krátkosť".
Zdroj: Associated Press