Na politickej scéne sa zvádzajú súboje nielen medzi stranami, ale aj členmi v rámci strany. Dochádza k tomu vždy, keď sa zostavuje kandidátka. Motiváciou býva spravidla asi šesťdesiattisícový plat, pohodová a lukratívna robota. Preto strana, ktorá ponúkne miesta do volieb všetkým občanom, býva podozrivá.
Minulý týždeň tak urobila prvá z nich Strana priateľov vína. Jej členovia sa rozhodli dať príležitosť všetkým ľuďom na Slovensku, ktorí chcú skúsiť šťastie v politike. Dvere nemajú zatvorené ani súčasní poslanci, ktorých materské strany do volieb nezaradili. Členovia strany obsadia len tri miesta, zatiaľ bez určenia poradia.
Ich najznámejším predstaviteľom je bradatý Milan Fogaš. Preslávil sa svojou kandidatúrou na post prezidenta SR v roku 1998. Do parlamentu prišiel v požičanom obleku, dlhom koženom kabáte a s vrkočom schovaným pod kovbojským klobúkom.
Dnes si tento železničiarsky signalista píše pred menom titul CPr. Vraj je to skratka latinského Candidatus Prezidentus.
Premyslený systém vinárov
Ak ktorákoľvek strana získa tri percentá hlasov vo voľbách, má nárok na príspevok od štátu. Podľa výpočtov Strany priateľov vína by v prípade takého výsledku získali všetci členovia kandidátky od štátu tridsaťšesťtisíc korún. Fogaš to vysvetľuje: „Naša ponuka vyšla v platených inzerátoch, ktoré nás stáli dvetisíc korún, čo je pri našich platoch habadej. Vydali nám to troška neskôr, ako sme chceli, a už tu máme šibeničný termín.“
Ohlas zatiaľ nie je príliš veľký, ale Fogaš verí, že sa to bude v najbližších dňoch zlepšovať. „Včera mi nejaký človek telefonoval, do pošty som sa ešte nepozeral, možno bude niečo aj tam.“
Každý, kto chce byť poslancom, musí splniť jednu podmienku – priniesť minimálne šesťdesiatsedem podpisov na to, aby mohla strana vôbec kandidovať. Chcú tak získať zákonom stanovených desaťtisíc podpisov. „Počet prinesených podpisov zároveň uchádzačovi zaručuje poradie na našej kandidátke. Ja ich mám zatiaľ dvesto, je možné, že volebným lídrom nebudem.“ (Smiech.)
Ťahúňom aj kozmonaut?
Vinári straníci si uvedomujú, že ich stranu by najlepšie propagovala mediálne známa tvár. Preto rozposlali listy mnohým ľuďom zo slovenského šoubiznisu. Horúcim kandidátom bol aj prvý kozmonaut Slovenska Ivan Bella: „Lebo spolupracujeme aj s plešatými. Ale je vojak. Tí musia byť nestranní.“
Spojili sa aj s ďalšími politickými stranami na Slovensku. „Oslovili sme sedemdesiatdva mimoparlamentných strán, ozvala sa Strana občianskej svornosti, Národná únia zdravotne postihnutých Slovenska a nejaké kresťanskodemokratické rómske hnutie.“ Všetko je vraj v štádiu rokovania.
Jednou z ich priorít v prípade vstupu do parlamentu je, aby ľudia mohli kandidovať aj ako nezávislí: „Chceme zaviesť aj druhú komoru, kde by sa nediskutovalo, ale iba hlasovalo. Za aj proti. Bola by to taká kontrola.“
Milan Fogaš bol vždy veselým človekom. (rom)