
Jožo Ráž spieval Rezešovi len z kamarátstva? „Áno. Aj.“

Medzi viacerými známymi tvárami sme zahliadli aj herca a podnikateľa Michala Gučíka, ktorý sa ako spoločník reklamnej agentúry Roko podieľal na viacerých finančne veľmi zaujímavých projektoch pre VSŽ a 1. FC Košice. V čiernych okuliaroch mu však do reči nebolo. „Nie, nemám chuť nič hovoriť. Ďakujem, dovidenia,“ zopakoval dvakrát.

Gabriela Haršányová prišla na pohreb s dcérou Chiarou a dvoma ochrankármi. Ochrankári rodiny ju nechceli pustiť dnu. „Mám morálne právo na to, aby som sa s ním rozlúčila,“ zvyšovala hlas Haršányová. Tesne pred začiatkom obradu sa dostala na balkón pre verejnosť. Odtiaľ však zakrátko odišla, pretože Chiara začala kašľať. „Chcela som ho iba vidieť a naposledy mu povedať, čo som mu potrebovala povedať,“ konštatovala už pokojnejšie po tom, ako sa okolostojacich s krikom pýtala: „Kto je to pani Eva?! Kde bola tie tri roky? Je taká istá ako ja, len ja na to nemám papier.“

FOTO – VERONIKA JANUŠKOVÁ

Mečiar, Tóth, Sabo, Engliš, Gašparovič, Studenič: Šéf HZDS-ĽS Vladimír Mečiar sa k osobe bývalého kolegu nechcel vyjadrovať, zastupoval ho expredseda parlamentu Ivan Gašparovič. Ten hovoril, že okrem osobných kontaktov ho s nebohým zblížili aj politické väzby v čase, keď bol ministrom dopravy. „Jeho úmrtie považujem za škodu, pretože si myslím, že taký mladý a ambiciózny človek toho mohol ešte veľa dosiahnuť. O jeho možnom pôsobení v politike som sa s ním síce už nestihol porozprávať, no pokiaľ viem, vrátiť sa do vrcholovej politiky už nemal v úmysle.“ Exministra financií a bývalého šéfa DMD Holding Júliusa Tótha správa o Rezešovom úmrtí nepríjemne prekvapila. Poznali sa vyše dvadsať rokov. „Každý človek, s ktorým ste v priateľskom vzťahu, vám chýba. Nechápem, ako je to možné, že pri takej závažnej chorobe, ktorou trpel, nebol na európskom zozname na darovanie náhradného srdca.“ Predseda Rady HZDS Ján Gabriel zase povedal: „Šaňo bol taký bohémskejší typ, ja som zas na druhej strane racionálnejší. Naše povahy boli síce rozdielne, no keď sme mali spolu niečo urobiť, vždy sa nám, či už v politike, alebo v ekonomike, dobre spolupracovalo. Mal zvláštny spôsob riadenia, ktorý oplýval ľahkým, povedal by som až bulvárnejším štýlom. Hoci som typ vyznávajúci iný štýl života a riadenia, vždy som ho rád počúval a zabával som sa na jeho vtipoch. Šaňo rád išiel svojou cestou. Občas som mu aj niečo vyčítal. Nebolo toho síce veľa, až na to, že spôsob jeho života nebol až taký blízky hodnotám, ktoré vyznávam.“
Piatkový pohreb Alexandra Rezeša bol veľkolepý. Defilovali na ňom známe tváre z politiky, zo šoubiznisu, z biznisu aj zo športu. Nebyť škandálu so zákazom vstupu Gabriele Haršányovej, zachoval by si akt aj dekórum. Všetci sa oň snažili. Ani závoj a tmavé okuliare neskryli zničené tváre príbuzných. Bolo vidieť, že smrť ich neohroziteľného otca a manžela bola šokom nielen pre polovicu Slovenska. Aj oni si zrejme už pár dní uvedomovali pominuteľnosť finančného zázemia.
Eva Rezešová venovala manželovi posledné srdce z červených ruží, dve bielo-červené srdcia dostal od detí. Tieto tri štylizované kvetinové vence zdobili katafalk s rakvou, nad ňou visel obraz zamysleného Rezeša a kúsok povyše kvetinový znak futbalového klubu 1. FC Košice. Súčasní šéfovia klubu doniesli na poslednú rozlúčku so zakladateľom oranžovo-čierny dres košických tigrov s číslom 1 a zavesili ho k znaku. Pri rakve držali čestnú stráž futbalové nádeje klubu, juniori.
Smútočný obrad sa začal krátko po jedenástej hodine, na úvod zaznela smútočná kázeň v slovenskom a maďarskom jazyku. Sála bola stoličkami rozdelená na dve polovice, v prvom rade pravej časti sedeli všetci rodinní príslušníci – mama, manželka, syn Július a dcéra Eva s rodinami. Za nimi sedela rodina Rezešovcov. V prvom rade ľavej strany sedel Vladimír Mečiar a primátor Košíc Zdenko Trebuľa, za nimi ďalší politici.
Rezešova rodina po obrade prostredníctvom agentúr poďakovala médiám, že zachovali pietnu náladu chvíle. Tú narušil len príchod Gabriely Haršányovej na poslednú rozlúčku, ktorá prišla s dcérou Alexandra Rezeša Chiarou a v sprievode dvoch ochrankárov sa dožadovala vstupu. Ochranka rodiny ju však nechala pol hodiny čakať, lebo Rezešovci boli zásadne proti jej účasti. Potom ju pustili na balkón pre verejnosť, odkiaľ zakrátko odišla. S bývalým priateľom sa rozlúčila sama na cintoríne.
Smútočná hostina sa konala v hoteli Slovan, ktorý patrí do hotelovej siete Interhotely, a. s., kde sa stal Alexander Rezeš začiatkom mája predsedom predstavenstva. Tam vystavila rodina aj kondolenčnú listinu. Primátor Košíc Zdenko Trebuľa potom odmietol odpovedať na otázku o primeranosti poukazovania na zásluhy Rezeša, známeho ako kontroverzného podnikateľa s politickým pozadím. Podľa vzoru Mečiara, ktorý odišiel už po obrade, odišiel primátor z hotela Slovan veľmi skoro.
MARIÁN KIZEK