Káthmandu 2. júna (TASR) - Poprední svetoví predstavitelia šokovaní udalosťami v Nepále dnes vyjadrením smútku a účasti reagovali na správy o zmasakrovaní nepálskej kráľovskej rodiny korunným princom Dipéndrom (29), ktorý po následnom pokuse o samovraždu leží v kóme vo vojenskej nemocnici.
Dipéndra v piatok večer v kráľovskom paláci paľbou z automatickej zbrane zabil svojho otca, matku, brata, sestru a ďalších štyroch príbuzných.
Pápež Ján Pavol II. zaslal sústrastný telegram princovi Gjánéndruovi, ktorého Štátna rada vymenovala za úradujúceho nepálskeho kráľa. V posolstve hlava katolíckej cirkvi uistila nepálsku vládu a ľud, že sa za mŕtvych modlí.
Šok a smútok vyjadril aj generálny tajomník OSN Kofi Annan a vyzval na pokoj a stabilitu v Nepále.
Indický minister zahraničných vecí Džasvant Singh uviedol, že "India smúti s Nepálom" a oznámil, že vláda v Naí Dillí vyhlásila trojdňový štátny smútok.
Hovorca Buckinghamského paláca oznámil, že britská kráľovná Alžbeta II. a princ Charles "sú hlboko šokovaní a smutní". Charles sa s Dipéndrom v minulosti niekoľkokrát stretol a ako jeho hosť v roku 1998 navštívil Nepál.
Svoju účasť vyjadril aj britský premiér Tony Blair, ktorý oznámil, že kvôli "hroznej tragédii" boli britské vlajky na kasárňach v Kente stiahnuté na pol žrde. V Kente na juhovýchode Anglicka má základňu viac ako 1000 Gurkhov, legendárnych nepálskych bojovníkov, ktorí pôsobia v prvých líniách britskej armády.
Eric Anderson, dekan Eton College vo Windsore, kde študovali tak Dipéndra, ako aj jeho otec, povedal, že nepálsky korunný princ bol bystrý študent obľúbený medzi kolegami aj učiteľmi.
Americký prezident George W. Bush vyjadril zdesenie a smútok a dodal, že sa modlí spolu s Nepálčanmi. Predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí oznámil, že situáciu pozorne sledujú a Američanov pobývajúcich v Nepále budú informovať v prípade, že ich bezpečnosť by mohla byť ohrozená. Predstaviteľ dodal, že vražda zrejme nebola politicky motivovaná.
Pakistanský vojenský vládca generál Parvíz Mušarráf v kondolenčnom telegrame nepálskemu premiérovi Giridžovi Prasádovi Koirálovi vyzdvihol zavraždeného kráľa ako veľkého štátnika, ktorý zabezpečoval malej himalájskej krajine suverenitu a národnú hrdosť.
Holandská kráľovná Beatrix je podľa hovorcu kráľovského dvoru "otrasnými udalosťami" v Nepále šokovaná.
Sústrasť vyjadrili aj predstavitelia Francúzska, Austrálie, Sigapuru, Bangladéša a iných krajín. Podľa austrálskeho premiéra Johna Howarda kráľ bol "pilierom stability" pri prechode Nepálu k demokracii. Singapurské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že Nepál v kráľovi stratil vizionárskeho lídra.