Agentúrnu správu sme o 18:09 nahradili autorským článkom.
SYDNEY, BRATISLAVA. Austrália zažíva dopravný chaos po tom, čo sa prach z čílskej sopky Puyehue opäť dostal nad jej územie. Kvôli nemu v krajine uzavreli najväčšie letiská a v letiskových halách tak uväznil tisícky turistov.
Je to už druhýkrát, čo táto sopka od svojho prebudenia 4. júla skomplikovala dopravu. Minulý týždeň spôsobila meškanie viac ako sedemsto letov v Austrálii a na Novom Zélande. Tentoraz spôsobila väčšie problémy.
Veľké riziko pre lietadlá
Dôvodom je, že mrak jej popola sa nachádza príliš nízko (6 až 13 km) nad zemou. Aerolínie preto odmietajú lietať pod touto úrovňou, aby neohrozili bezpečnosť pasažierov.
„Mrak popola sa nachádza nízko a nie je dobré lietať na takej nízkej úrovni,“ uviedla podľa britského denníka Guardian hovorkyňa leteckej spoločnosti Virgin Danielle Keigheryová. Táto letecká spoločnosť preto zrušila viac ako 170 vnútroštrátnych letov zo Sydney a Melbourne až do odvolania.
Riziku sa vyhla aj najväčšia austrálska spoločnosť Qantas. Tá pre sopku takisto odvolala všetky vnútroštátne lety minimálne do štvrtka. Rovnako to postihlo aj jej medzinárodné spojenia, ktoré v dôsledku prachu odložili na stredu a štvrtok.
Austrálsky meteorologický úrad odhaduje, že letiská v Sydney a Melbourne môžu byť zasiahnuté mrakom ešte aj v piatok.
Hovorca Úradu pre bezpečnosť civilného letectva Peter Gibson podľa BBC uviedol, že tento stav zasiahne stovky tisíc cestujúcich. „Keď uzavriete veľké letecké uzly, reťazový efekt, ktorý to spôsobí, je obrovský. Bezpečnosť je však na prvom mieste,“ povedal.
Diaľkové autobusy
Niektoré letecké spoločnosti sa situáciu snažili vyriešiť zavedením špeciálnej autobusovej dopravy aspoň pre domácich obyvateľov.
Netrpezliví cestujúci tak namiesto čakania v letiskovej hale mohli absolvovať desaťhodinovú cestu zo Sydney do Melbourne.
Sopka Puyehue na juhu Čile, ktorá sa prebudila po 50 rokoch, robí starosti aj obyvateľom jej okolia. Tí museli čistiť ulice blízkeho mesta metlami a lopatami.