PRAHA. Hlava štátu tak reagovala na kauzu príslušníka cudzineckej polície Mariana Hudca, ktorý si pod zámienkou vyšetrovania trestného činu obchodovania s ľuďmi získal v rokoch 2009 a 2010 od súdu povolenie na kontrolu komunikácie z asi 30 telefónnych čísiel.
Medzi osobami, o ktorých policajt získal prehľad o nimi volaných číslach a prijatých hovoroch, boli aj blízki spolupracovníci prezidenta: šéf prezidentskej kancelárie Jiří Weigel a tajomník Ladislav Jakl. Policajt sa neoprávnene dostal aj k zoznamu telefónnych hovorov predsedu Ústavného súdu Pavla Rychetského.
Je to škandálne, je to neuveriteľné. Čakal som, že sa dožijem všetkého, len nie odpočúvacej a nahrávacej spoločnosti. Dúfal som, že budeme mať spoločnosť slobodnú a v mnohých ohľadoch zdravú. Toto je dôkaz nezdravej, nešťastnej spoločnosti a voči týmto ľuďom sa musí tvrdo zasiahnuť. A tiež by som si želal, aby nad nimi bola väčšia kontrola, citoval dnes Klausa server novinky.cz.
Český prezident v minulých rokoch inicioval kroky, ktoré viedli k obmedzeniu okruhu trestných činov, pri podozrení na spáchanie ktorých môžu súdy povoľovať polícii odpočúvanie.
Policajt zo severu Čiech výpisy telefónnych hovorov pravdepodobne poskytoval tretím osobám, najmenej v jednom prípade malo ísť o škandálmi opradenú bezpečnostnú agentúru ABL exministra dopravy Víta Bártu (VV).
Prípad vyšetruje policajná inšpekcia a minister spravodlivosti Jiří Pospíšil nevylúčil priestupkové konanie so sudcom, ktorý získanie výpisov hovorov povolil, ale následne už nekontroloval jeho oprávnenosť.