Agentúrne spravodajstvo sme nahradili a doplnili autorským článkom denníka SME.
LUXEMBURG, BRATISLAVA. Hovorí sa mu aj Lukašenkov bankár. Magnát Vladimir Peftiev teraz na priateľstvo s bieloruským diktátorom doplatil.
Bieloruský miliardár
Jeho účty, ako aj troch firiem, na ktoré je napojený (exportér zbraní, mobilný operátor aj lotéria) v Európskej únii zmrazili. Informovala o tom agentúra Reuters.
Ministri zahraničných vecí únie dnes schválili nové ekonomické sankcie proti bieloruskému režimu, ktorý pokračuje v politických represiách.
Jeden z ich cieľov, Peftiev (54), je podľa magazínu Forbes s miliardou dolárov najbohatším Bielorusom. Najmä vďaka firme Beltechexport, ktorá je hlavným bieloruským vývozcom zbraní.
Súčasťou sankcií je aj rozšírený zoznam neželaných osôb v únii. Podľa serveru EUobserver pribudli napríklad sudcovia, ktorí poslali bývalých prezidentských kandidátov či opozičných aktivistov do väzenia.
Protesty z Facebooku
Ekonomické sankcie schválili európski ministri v čase, keď sa Bielorusko potýka s hospodárskou krízou.
Bieloruský rubeľ sa nedávno devalvoval oproti doláru o 36 percent. V krajine sa začínajú množiť protilukašenkovské protesty zvolávané na sociálnych sieťach.
Únia sa obáva aj o vývoj v Sudáne
Šéfovia diplomacií EÚ takisto vyjadrili obavy z násilia v sudánskom regióne Južný Kordofán, pohraničnej oblasti Abyei a regiónoch Dárfúru, a to pred odtrhnutím Južného Sudánu, ku ktorému dôjde 9. júla.
Ministri uviedli, že sa "dajú nájsť riešenia, ktoré... položia základ pre dva životaschopné štáty žijúce vedľa seba v mieri ako dobrí susedia".
Organizácie na ochranu ľudských práv obviňujú vládu v severnom Sudáne zo stupňovania konfliktu s Južným Sudánom, pred oficiálnym vyhlásením nezávislosti Juhu.
Organizácie tvrdia, že lietadlá severu bombardujú Južný Kordofán, bohatý na ropu. Nálety už vyhnali z domovov desaťtisíce ľudí a sťažujú humanitárnu pomoc USA v oblasti.
Obe polovice Sudánu bojovali desaťročia v krvavej občianskej vojne, ktorá si vyžiadala dva milióny životov.
Neukončenie násilia a neobnovenie rozhovorov "bude mať praktický dopad na konanie medzinárodného spoločenstva v Sudáne", uviedli ministri EÚ.
Ministri dnes už skôr vyzvali na okamžité stiahnutie severosudánskych vojakov z pohraničného regiónu Abyei bohatého na ropu, ktorého osud po rozdelení krajiny zostáva nejasný.
Predstavitelia severu a juhu Sudánu o niekoľko hodín súhlasili so stiahnutím svojich vojakov zo spornej oblasti Abyei, kde ich vystriedajú etiópske mierové sily. Oznámil to juhoafrický prezident Thabo Mbeki, ktorý viedol rokovania v tejto záležitosti v susednej Etiópii.
Termín stiahnutia vojakov závisí od mandátu, ktorý dostanú etiópski vojaci mierových síl od Bezpečnostnej rady OSN.
Zdroj: Associated Press, DPA
tasr