WASHINGTON, BRATISLAVA. Pred štyridsiatimi rokmi táto agentúra vymyslela sieť, z ktorej neskôr vznikol internet. Teraz vymýšľa jeho virtuálnu verziu. Aby ubránili ten skutočný pred hackermi.
Virtuálne cvičisko
Pod dohľadom Agentúry na výskum pokročilých obranných projektov (DARPA), ktorá patrí pod americký Pentagon, by o rok mala vzniknúť Národná kyberstrelnica. Tak sa nazýva akýsi paralelný internet, v ktorom americkí experti budú trénovať obranu proti hackerom a kyberteroristom.
Napríklad budú počas cvičení simulovať útoky a učiť sa, ako na ne správne reagovať. Systém by mal mať podľa agentúry Reuters schopnosť sa kedykoľvek vypnúť a znova načítať, čo bude kľúčovou časťou systému. Testovať by ho mali začať už tento rok.
Paralelný internet, celkovo v hodnote 130 miliónov dolárov, vytvárajú pre agentúru firmy ako Lockheed Martin. Jeden z najväčších zbrojných gigantov na svete priznal, že sa nedávno tiež stal obeťou kyberútoku.
Američania si potrebu vytvoriť lepšiu obranu pred kyberútokmi uvedomili v roku 2008. Vtedy sa útočníkom podarilo nabúrať do ich vojenského zariadenia na Blízkom východe.
Dvojnásobok rozpočtu?
To, ako Pentagon berie vážne kyberhrozby, bolo vidno aj z nedávno uverejnených častí dokumentu ministerstva. Podľa neho by sa za istých podmienok mohlo virtuálne napadnutie považovať za akt vojny. Američania by na neho mohli odpovedať konvenčnými zbraňami.
Prezident Barack Obama tiež žiada podľa Reutersu tento rok na kyberúlohy pre agentúru 250 miliónov dolárov. Je to dvakrát toľko, ako dostali tento rok.
DARPA sa v minulosti preslávila napríklad aj tým, že vymyslela ARPANET. Vojenská počítačová sieť sa považuje za predchodcu internetu.