Za komunistov národná pamiatka bude týždeň pripomínať odchod sovietskych vojsk z Československa.
PRAHA, BRATISLAVA. Tank číslo 23 je príbehom povojnového Československa a jeho komplikovaných vzťahov so Sovietskym zväzom.
Po druhej svetovej vojne ho na 46 rokov vystavili v Prahe na Smíchovskom námestí. Mal pripomínať, že nás bratská Červená armáda oslobodila od nacistov. Stala sa z neho národná kultúrna pamiatka, ktorá slúžila na propagandu komunistického režimu.
Po vpáde sovietskych vojsk do Československa v roku 1968 skôr ľudí dráždila, keďže bratská armáda od nás nechcela odísť.
Po páde komunizmu sa stal tank číslo 23 symbolom boja za zmenu. V apríli 1991 ho 23-ročný študent David Černý premaľoval na ružovo bez veľkých cieľov. Ako dnes hovorí, chcel ho „baliť žensky“. Černého však zatkli a vláda Sovietskeho zväzu protestovala. A tak tank pretreli na pôvodnú farbu.
Neskôr ho poslanci na čele s disidentom Janom Rumlom vrátili do jeho slávnej ružovej podoby, aby ukázali, že už to nie je Sovietsky zväz, ktorý nám hovorí, čo máme robiť. Tank prišiel o štatút národnej pamiatky a neskôr ho previezli do vojenského múzea.
Dnes sa do Prahy slávnostne vrátil, aby pripomínal 20. výročie odchodu sovietskych vojsk v rámci Týždňa slobody.
„Tank ostáva ružový a slobodu stále máme, tak si ju vážme,“ povedal bývalý disident a minister obrany Alexander Vondra. Tank bude strážiť Vltavu na pontóne ukotvenom medzi Karlovým mostom a mostom Légií. Černý ostal verný svojej povesti a na tank pripevnil prst smerujúci k nebu.