PRAHA. Šokujúci prípad zneužitia obvyklého kriminalistického postupu vyšetruje česká policajná inšpekcia.
Policajný dôstojník Marian Hudec z českej cudzineckej polície so súhlasom súdu v rokoch 2009 a 2010 získal výpisy hovorov predsedu Ústavného súdu Pavla Rychetského, vysokopostavených úradníkov z Pražského hradu i ďalších osôb, ktoré s oficiálne vyšetrovanou trestnou činnosťou obchodovaním s bielym mäsom nemali nič spoločné.
Policajt o výpisy oficiálne požiadal súd v Děčíne s tým, že nevie, komu telefónne čísla patria, ale že majitelia týchto telefónov majú spojitosť s vyšetrovaným prípadom.
Sudcovia, ktorí vydávali súhlas, si spätne neoverili, komu čísla patria a či bolo získanie výpisov oprávnené.
Policajt výpisy pravdepodobne poskytoval tretím osobám, najmenej v jednom prípade malo ísť o škandálmi opradenú bezpečnostnú agentúru ABL exministra dopravy Víta Bártu (VV).
Podľa serveru idnes.cz, ktorý na prípad upozornil, predseda děčínskeho súdu Miroslav Kureš povolenie výpisov mobilných telefónov považuje za formálny úkon a sudcov obhajuje s tým, že nemali možnosť si informácie policajta overiť.
Podľa ministra spravodlivosti Jiřího Pospíšila by však postup sudcov, ktorí dávali súhlas a spätne si oprávnenosť neoverovali, mohol znamenať porušenie zákona. Pospíšil zvažuje voči sudcom priestupkové konanie.
Okrem šéfa ÚS sa policajt dostal k výpisom telefonátov Jiřího Weigela, šéfa kancelárie prezidenta Václava Klausa, či prezidentovho tajomníka Ladislava Jakla.
Policajt sa zaujímal aj o telefóny sociálnej demokratky Jany Mrencovej, troch novinárov z denníka Mladá fronta dnes i manažérov bezpečnostnej agentúry SSI.