LUXEMBURG, PRIŠTINA. Srbsko a Kosovo sa na rokovaniach pod záštitou Únie priblížili k dohode o normalizácii vzťahov vo viacerých praktických otázkach. Brusel však netrpezlivo čaká na konkrétne výsledky.
Únia očakáva, že ďalšie kolo rozhovorov sa uskutoční koncom júna, presný termín však ešte nestanovili, povedala agentúre DPA Maja Kocijančičová, hovorkyňa komisárky pre zahraničnú politiku Únie Catherine Ashtonovej.
"Sme blízko dohode o viacerých otázkach a na ďalšom kole chceme vidieť prvé konkrétne dohody," povedala Kocijančičová v Luxemburgu pred stretnutím Únie s ministrami zahraničných vecí balkánskych krajín, vrátane Srbska a Kosova.
Na Belehrad tlačí Únia
Srbsko je pod tlakom Únie, aby čo najviac normalizovalo vzťahy s Kosovom, ktoré v roku 2008 vyhlásilo jednostranne nezávislosť. Belehrad nezávislosť Kosova odmieta uznať.
Európskou úniou sprostredkovaný "dialóg" sa začal v marci. Témou rozhovorov sú praktické otázky vzájomných vzťahov - napríklad umožnenie vývozu kosovského tovaru cez srbské hranice.
Tie sa majú riešiť nezávisle od otázky štátoprávneho postavenia Kosova. Nezávislosť Kosova odmietlo uznať päť krajín Únie, vrátane Slovenska.
Nemenovaný diplomat Únie agentúre DPA povedal, že postoj Belehradu je prekážkou pre dosiahnutie pokroku.
Podľa prištinského denníka Koha Ditore obe strany sú "veľmi blízko" dohode o záležitostiach energie, telekomunikácií, katastrov, slobody pohybu a regionálnej spolupráce. Stále však hľadajú spôsoby, ako ich formalizovať.
Srbi nechcú podpisovať dokumenty s Kosovom
Belehrad sa zdráha podpísať akýkoľvek dokument s Prištinou v obavách, že by to mohlo byť považované za uznanie Kosova ako štátu. Bruselské zdroje novinám povedali, že Únia by mohla predložiť návrh vyhlásenia, na čom sa obe strany dohodli.
Srbsko nedávnym zatknutím bývalého bosnianskosrbského generála Ratka Mladiča, ktorého haagsky tribunál OSN obžaloval z genocídy, splnilo dôležitú požiadavku Únie.
Diplomati únie však hovoria, že Belehrad musí urobiť pokroky v otázke Kosova, aby urýchlil napredovanie k členstvu v Únii.
Srbský prezident Boris Tadič očakáva, že jeho krajina v decembri získa štatút kandidáta na členstvo v Únii a prístupové rokovania by sa mohli otvoriť začiatkom roku 2012, krátko pred srbskými parlamentnými voľbami.