Agentúrne spravodajstvo sme nahradili a doplnili autorským článkom denníka SME.
ŽENEVA, BRATISLAVA. Nechajte hranice otvorené, buďte solidárni a pomôžte tak chudobným krajinám, ktoré prijímajú štyri pätiny všetkých utečencov sveta. Nový odkaz šéfa úradu OSN pre utečencov (UNHCR) sa bude len ťažko počúvať v Európe.
Lídri Európskej únie majú po vlne migrantov z nepokojnej Líbye aj Tuniska tento týždeň rozhodovať o nových obmedzeniach schengenskej zóny bez hraníc aj o zmenách v migračnej politike.
Bremeno nesú chudobní Až 80 percent utečencov však končí podľa tohtoročnej správy OSN, ktorú dnes zverejnili, v chudobných krajinách, často bez vidiny občianstva či nádeje na lepší život.
„Obavy z údajného prílevu utečencov do rozvinutých krajín sú nesmierne nafúknuté alebo mylne spojené s otázkou migrácie,“ uviedol vo vyhlásení šéf agentúry UNHCR António Gutteres. „Toto bremeno musia niesť chudobné krajiny,“ dodal.
UTEČENCI VO SVETE Chudobné krajiny prijali 80 percent všetkých na úteku.
Do roku 2010 muselo utiecť 43,7 milióna ľudí pred prenasledovaním alebo vojnou.
Z toho 15,4 milióna utieklo za hranice.
Kde je najviac utečencov:
Pakistan – 1,9 milióna ľudí
Irán – 1,1 milióna ľudí
Sýria – 1 milión ľudí
Zdroj: UNHCR
Gutteres spolu s veľvyslankyňou dobrej vôle UNHCR herečkou Angelinou Jolie navštívili v nedeľu taliansky ostrov Lampedusa, kde sa od začiatku roka vylodilo podľa BBC viac než 40-tisíc ľudí z nepokojnej severnej Afriky.
Gutteres povedal, že diskusia o imigrácii v Európe „nezodpovedá realite“, keďže z Líbye tento rok utieklo asi milión ľudí a z toho len asi dve percentá prišli do Európy.
Počet ľudí, ktorí museli utiecť pred prenasledovaním alebo vojnou, bol vlani podľa správy UNHCR najvyšší za posledných pätnásť rokov – 43,7 milióna. Z toho 15,4 milióna utieklo za hranice.
Najviac ľudí utieklo z vojnou zmietaného Afganistanu. Ušli odtiaľ tri milióny ľudí, čo je pätina všetkých utečencov sveta. Väčšinou mieria do susedného Pakistanu a Iránu.
Ďalšími veľkými zdrojmi utečencov sú Irak (takmer 1,7 milióna), Somálsko (700 000) a Kongo (477 000).
Pakistan vs. Nemecko Pakistan má hneď dve prvenstvá. Prijal podľa UNHCR najviac utečencov na svete, takmer 2 milióny, a zároveň má najvyšší počet utečencov na jeden dolár HDP krajiny – 710. Na porovnanie, krajina v Európe, ktorá prijala najviac utečencov (vyše polmilióna), Nemecko, ich má len 17 na dolár HDP krajiny.
Štvrtina všetkých utečencov sa koncentruje len v troch krajinách sveta - okrem Pakistanu v Iráne a v Sýrii.
UNHCR varuje, že mnohým utečencom hrozí celoživotné strádanie, ak nebudú integrovaní do hosťovských krajín alebo presídlení inde.
"Dosť často sa stáva, že susedné krajiny z politických dôvodov nechcú utečencom udeľovať azyl," povedal agentúre AP hovorca UNHCR Adrian Edwards.
Aj keď vo vyspelých krajinách žije relatívne málo utečencov, šanca na získanie občianstva je tam väčšia, uvádza UNHCR.
Slovensko cudzincov nechce
Počet žiadateľov o azyl od nášho vstupu do Európskej únie stále klesá.
BRATISLAVA. Najviac utečencov a žiadateľov o azyl v ére samostatného štátu sme mali v roku 2004, keď sme vstupovali do Európskej únie. Vtedy sa menili podmienky a využilo to 11 395 utečencov.
Odvtedy počty rapídne klesli. Minulý rok požiadalo u nás o azyl 541 cudzincov, čo bolo o 281 menej ako rok predtým.
Azyl dostalo len 15 osôb a doplnkovú ochranu na jeden rok (pre ľudí, ktorých by doma prenasledovali alebo im hrozila smrť) 55 ľudí.
„Nie je to o tom, že by sme neboli pre utečencov atraktívnou krajinou, skôr majú u nás sťažený prístup pri žiadaní o azyl," hovorí šéf slovenského Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov Peter Kresák.
Najviac ilegálnych utečencov k nám prichádza cez Ukrajinu a odtiaľ ich aj najviac Úrad hraničnej a cudzineckej polície MV SR vracia späť. „Máme odtiaľ veľa sťažností, ale nevieme sa s ministerstvom dohodnúť na tom, aby sme mohli byť na hraniciach osobne," hovorí Kresák.
Úrad sa snaží presvedčiť vládu, aby zvýšila i počet ľudí, ktorých sme ochotní prijať na 6 mesiacov a postarať sa o nich. Teraz ich môže byť sto.
„Chceli by sme, aby ich bolo viac, tak by sme vedeli pomôcť aj utečencom z krajín severnej Afriky," dodáva Kresák.
Slovensko sa naposledy rozhodlo pomôcť s africkými utečencami priamo Malte a ponúklo pobyt pre desať utečencov. „Tu však ide o ľudí, ktorí by u nás mali ostať natrvalo," dodáva Kresák.
Okolité krajiny sú pri udeľovaní azylu veľkorysejšie. Maďarsko, či Poľsko poskytujú niekoľkonásobne viac azylov, tam idú počty do stoviek. Počet azylov, ktoré my udelíme za rok, poskytne susedné Rakúsko za štvrťroka.
Miriam Zsilleová