Rakúsko odmietalo hľadaného vojnového zločinca vydať s odvolaním na jeho zlý zdravotný stav.
VIEDEŇ. Napísala to dnes agentúra APA s tým, že Asner zomrel 14. júna v opatrovateľskom dome Caritas v Korutánsku.
Rakúsko ho odmietalo po odhalení totožnosti vydať do Chorvátska na súd s odôvodnením, že už nie je psychicky svojprávny. Objavili sa však dôvodné pochybnosti, či je to pravda.
Ašner bol ako exponent chorvátskeho ustašovského režimu z obdobia druhej svetovej vojny obviňovaný z mučenia väzňov a odosielanie stoviek Srbov, Židov a Rómov do nacistických koncentračných táborov.
Po vojne utiekol do Rakúska, kde v roku 1946 získal občianstvo. Obvinenia zo zločinov popieral a žil pod menom Georg Aschner v korutánskom Klagenfurte. Po rozpade Juhoslávie sa vrátil do Chorvátska a požiadal tam o chorvátske občianstvo.
Tým vraj podľa APA stratil rakúske občianstvo. Tou dobou však zachytilo jeho stopu aj Stredisko Simona Wiesenthala v Jeruzaleme, ktoré ho viedlo na zozname najhľadanejších vojnových zločincov.
Ašner sa vrátil do Rakúska, ktoré s ním v roku 2004 začalo konanie pre podozrenie z genocídy. O rok neskôr požiadalo Chorvátsko o jeho vydanie, rakúske orgány však konanie zastavili a vydanie odmietli s odvolaním na Ašnerov zdravotný stav: jeho pokročilá demencia vraj vylučuje súdny proces.
Proti Ašnerovi mohlo byť súdne postupovať už skôr, ale až koncom 90. rokov boli otvorené príslušné archívy, cituje APA zo zdôvodnenia rakúskej justície.
V roku 2008 ale vznikol okolo Ašnera nový škandál, keď istý britský novinár uvidel údajne chorého starca počas futbalového Eura 2008 v fanúšikovskej zóne v korutánskom Klagenfurte, ako spokojne popíjal kávu so svojou manželkou.
Na otázky reportéra vraj odpovedal úplne rozumne a logicky a veselo žartoval, rozhodne nerobil dojem nesvojprávnosti alebo neschopnosti zúčastniť sa procesu. Riaditeľ Strediska Simona Wiesenthala Efraim Zuroff potom obvinil Rakúsko, že je najväčším útočiskom, ba priamo rajom nacistických vojnových zločincov.
Viedeň reagovala objednaním série nových posudkov o Ašnerovom psychickom stave, vrátane posudku od zahraničného odborníka. Tým bol Norbert Nedopil, šéf oddelenia forenznej psychiatrie na klinike v bavorskom Mníchove, ktorý v roku 2009 tiež potvrdil neschopnosť pacienta postaviť pred súdom.
Po Ašnerovej smrti hovoril Zuroff o „totálnom zlyhaní rakúskej justície“.