Povstalci hovoria, že v Misuráte našli dôkazy o tom, že Kaddáfí chcel zničiť celé mesto.
TRIPOLIS, BRATISLAVA. Keď sa najsilnejšia aliancia sveta rozhodla prispieť k pádu líbyjského diktátora, zdalo sa, že víťazstvo je nezvratné. Bezletová zóna však trvá už tri mesiace a Muammar Kaddáfí sa na odchod nechystá.
Zo začiatku úspešná akcia Američania a NATO začali dobre. Hneď v prvých dňoch zničili líbyjské letectvo, podarilo sa im zachrániť obliehanú baštu povstalcov Benghází. Tí získali aj nejaké územia, no od Tripolisu sú stále ďaleko.
Povstalci vytvorili dočasnú vládu, rokujú so Západom, začali predávať ropu, na konferenciách im sľúbili finančnú pomoc. No teraz hovoria, že sú na mizine.
Bezletová zóna Protesty v Líbyi sa začali v polovici februára. Kaddáfí ich chcel potlačiť silou. OSN v marci vydalo rezolúciu, podľa ktorej môžu spojenci zasiahnuť a zabrániť vraždeniu civilistov. Bezletová zóna sa začala 19. marca. Najprv ju viedli Američania, teraz NATO.
„Míňa sa nám už úplne všetko, je to absolútne zlyhanie. Západné krajiny buď nevedia, o čo tu ide, alebo im to je jedno,“ povedal agentúre Reuters Ali Tarhúní, ktorý má v dočasnej povstaleckej vláde na starosti financie.
Povstalci sú odkázaní na pomoc zo zahraničia, lebo pri bojoch Kaddáfího jednotky zničili takmer celú ropnú infraštruktúru.
NATO vraj koná veľmi pomaly Ich nespokojnosť sa navyše netýka len financií. Povstalci v Misuráte NATO obviňujú, že reaguje veľmi pomaly.
„Pošlú sem lietadlo, to spraví fotografie. Nejaký čas potom analyzujú zábery a pošlú na cieľ bombardér. Za ten čas sa však už cieľ posunul,“ povedal pre BBC Fathí Bašaga, ktorý má v Misuráte na starosti koordináciu akcií s NATO. Komunikujú cez satelitný telefón.
NATO sa vysmieva dokonca aj Kaddáfí. Ten sa drží pri moci najmä vďaka tomu, že spojenci nechcú poslať do Líbye pozemné vojská.
„Ak sem prídu, počkáme si na nich. Ale sú to zbabelci, neodvážia sa,“ odkázal minulý týždeň diktátor cez štátny rozhlas.
A zopakoval, že sa nechystá za žiadnych okolností odstúpiť. „Sme v našej vlasti a ostaneme tu až do smrti. Nech použijú aj jadrové zbrane,“ vyhlásil.
Modré more bude červené Kaddáfího chce za zločiny proti ľudskosti súdiť Medzinárodný trestný súd. Rebeli cez víkend oznámili, že v Misuráte našli dôkazy, ktoré môžu pred súdom použiť.
„Misuráta musí byť zničená, modré more bude červené od krvi miestnych obyvateľov,“ citujú povstalci príkaz, ktorý vojakom poslal priamo Kaddáfí. Vojaci mali mesto bombardovať a ľudí v ňom počas obliehania vyhladovať.
Dokumenty ukázali novinárovi z Guardianu. Tvrdia, že ich našli v miestnych vojenských a policajných staniciach. Väčšinu podobných budov povstalci zapálili, v Misuráte sa im podarilo dokumenty uchovať.
A našli v nich cenné informácie. „Policajti ich nezničili, nečakali, že ich porazíme,“ povedal pre britský denník Chálid Alváb, ktorý v meste zbiera dôkazy.