VIEDEŇ, BRATISLAVA. Heinz-Christian Strache o sebe na víkendovom zjazde strany v Grazi nezapochyboval ani na chvíľu. „Žiadam pre seba post kancelára, pretože som presvedčený, že budem pre Rakúsko lepší, než tento pán Werner Faymann (súčasný kancelár - poz.red.),“ povedal v dvojhodinovom príhovore.
Nezapochybovali ani delegáti. Za šéfa Slobodných ho zvolilo úctyhodných 94,4 percenta z nich. Ostáva otázka, či zapochybujú rakúski voliči.
Ako Haider Voľby sú až v roku 2013, ale krajne pravicová strana si na moc nenárokuje bezdôvodne. Už niekoľko týždňov je podľa prieskumov najsilnejšou stranou v krajine. Najprv mala 29 percent, teraz má 27 percent.
Presne toľko získala na svojom politickom vrchole v roku 1999, keď sa prvýkrát dostala do vlády vďaka 49-ročnému Jörgovi Haiderovi.
Čo chcú Slobodní
zastaviť príspevky do Európskej únie získať ministerstvo vnútra, aby si poradili s cudzincami, azylantmi a moslimami, azylantov si majú riešiť ich krajiny, nie únia, rodina je spoločenstvo muža a ženy a ich spoločných detí strana sa hlásil k nemeckým koreňom
Heinz-Christian Strache bude mať v čase volieb 44 rokov. V porovnaní s Haiderom je mladší a radikálnejší a má rovnako dobrý cit pre to, čo chcú Rakúšania počuť.
Preto povedal, že prvé, čo by ako kancelár urobil je, že by „okamžite začal s Európskou úniou rokovať o tom, že už nebudeme platiť príspevky, pretože potrebujeme peniaze pre vlastnú potrebu“.
Peniaze do bruselskej pokladnice sú dlhodobo dôvodom, prečo sú Rakúšania vyhlásenými euroskeptikmi a teraz sa k tomu pridala pomoc Grécku a ostatným zadlženým krajinám.
Nechcú úniu a nechcú vládu, ktorá za nich pomoc krachujúcim ekonomikám sľúbila. To je ich silné puto so Strachem.
Vládnuť nevedia Celkom slepo však Rakúšania charizmatickému populistovi neveria. Podľa iného prieskumu inštitútu OGM pre denník Kurier je 52 percent z nich presvedčených, že Slobodní „nie sú schopní vládnuť“. Strache pár dní pred zjazdom predstavil tieňovú vládu a nominoval podľa politológov dva druhy ministrov: buď neznáme mená alebo mená spojené so škandálmi.
Slobodní ukázali ako vedia vládnuť, keď sa s Haiderom dostali k moci. Viac ako správa vecí verejných ich zamestnávali vnútrostranícke spory a rekordný úbytok voličov, čo nakoniec viedlo k predčasným voľbám. Po nich síce vládli s ľudovcami kancelára Wolfganga Schüssela ďalej, ale už s polovičnou silou voličov za sebou.
Strache chce vládnuť, či budú vo voľbách 2013 jeho Slobodní prvou alebo treťou najsilnejšou stranou.
Pripomína, že v roku 1999 skončili ľudovci tretí, ale nakoniec zostavovali vládu a ich šéf Wolfgang Schüssel sa stal kancelárom. Ako jediný nemal problém vziať do vlády krajne pravicových Slobodných na čele s Haiderom.
Strache bol najprv Haiderovým spojencom, potom nepriateľom a rivalom, ale ostáva jeho dedičom so všetkým, čo k tomu patrí. Aj s nárokom na post najvplyvnejšieho muža v štáte. Haiderovi sa to nepodarilo, Strache chcel byť vždy lepší ako Haider.