BUDAPEŠŤ. Maďarsko neakceptuje kritické stanovisko Benátskej komisie k novej maďarskej ústave, napísal vo svojom blogu maďarský europoslanec József Szájer za vládny Maďarský občiansky zväz-Fidesz.
Podľa jeho názoru totiž tento medzinárodný poradný orgán zle interpretuje text novej ústavy.
Z detailov hlásenia komisie, ktoré postupne prenikli na verejnosť, vyplýva, že Benátska komisia sa domnieva, že ústava napomáha zabetónovaniu moci terajších maďarských vládnych strán.
Szájer pripomenul, že odmietavý postoj maďarskej vlády interpretoval na piatkovom zasadnutí komisie.
"Benátska komisia sa, žiaľ, nedokázala odpútať od vplyvov ideologických útokov voči maďarskej ústave uplynulého obdobia," konštatoval v blogu europoslanec, ktorý zastupoval maďarskú vládu pri prijímaní stanoviska komisie k novej ústave spolu s poslancom za Fidesz Gergelyom Gulyásom.
Situácia okolo novej maďarskej ústavy nie je úplne jasná, vyhlásil 17. mája v Budapešti riaditeľ sekretariátu Benátskej komisie Thomas Markert. Členovia komisie vtedy preverovali v Budapešti ústavu dva dni.
Po schôdzke s maďarským vicepremiérom Tiborom Navracsicsom Markert povedal, že je dôležité vyjasniť, čo sa deje po prijatí novej ústavy.
V nadchádzajúcich ústavných zákonoch je podľa jeho slov potrebné ešte prijať ustanovenia k mnohým záležitostiam.
"Počas budapeštianskej návštevy chce komisia prediskutovať viaceré otázky. Ministrovi zahraničných vecí napríklad položíme otázku týkajúcu sa Maďarov žijúcich v zahraničí," konštatoval vtedy šéf sekretariátu poradného orgánu Rady Európy.
Rokovania Markerta s Navracsicsom sa týkali termínu prijímania ústavných zákonov či osudu ľudí, ktorí boli do funkcií vymenovaní podľa starej ústavy.