Viedeň 2. júna (TASR) - Proces s bývalým juhoslovanským prezidentom Slobodanom Miloševičom, ktorý sa momentálne nachádza vo vyšetrovacej väzbe v Belehrade, sa pred srbským súdom môže začať v priebehu troch až štyroch mesiacov. V rozhovore pre rakúsky rozhlas to dnes vyhlásil srbský premiér Zoran Djindjič.
Srbská polícia Miloševiča zatkla 1. apríla pre podozrenia z korupcie a zneužívania moci. V súvislosti s procesom Djindjič nevylúčil, že exprezident bude obvinený aj z vojnových zločinov. "Všetky možnosti sú otvorené, nevylučujem nič. Bude to otvorený proces. Nepôjde o politický proces, ale o proces založený na dôkazoch," dodal srbský premiér, ktorý na budúci týždeň uskutoční oficiálnu návštevu Rakúska.
Srbský minister vnútra Dušan Mihajlovič v piatok oznámil, že vyšetrovatelia sa zamerajú aj na rolu Miloševiča pri utajovaní vojnových zločinov spáchaných počas vojny v Kosove. Polícia pred týždňom vyhlásila, že Miloševič vydal príkazy na utajenie nálezu chladiarenského auta, ktoré s telami niekoľkých desiatok zabitých kosovských Albáncov na začiatku náletov NATO potopili v Dunaji pri meste Kladovo. Nález bol vyhlásený za štátne tajomstvo s kódovým označením "Hlbočina dva" .
V súvislosti s otázkou spolupráce Belehradu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Djindjič uviedol, že táto "závisí na mnohých detailoch". "Musíme postupovať krok po kroku. Prvým krokom by malo byť rozhodnutie vlády, potom rozhodnutie parlamentu a napokon sa ukáže," povedal Djindjič.
ICTY Miloševiča obvinil v máji 1999 v súvislosti s kosovským konfliktom a snaží sa o to, aby prodemokratické vedenie v Belehrade exprezidenta a iných obvinených vydalo do Haagu. Súčasné juhoslovanské zákony však vydávanie občanov JZR na trestné stíhanie zakazujú. Experti zväzového ministerstva vnútra nedávno predložili návrh zákona o spolupráci s ICTY, ktorý má byť na Západe vnímaný ako krok k vydaniu Miloševiča.
O zákone začala, zatiaľ bez dosiahnutia výsledkov, rokovať federálna vláda. Tú však okrem Demokratickej opozície Srbska (DOS), ktorá sa k moci dostala v októbri minulého roka, tvorí aj čiernohorská Socialistická ľudová strana (SNP), bývalý spojenec Miloševičových socialistov. Predstavitelia SNP sa vyslovujú proti návrhu zákona, konečné stanovisko má strana zverejniť v nedeľu po zasadaniach miestnych výborov. V nedeľu má pokračovať aj prerušená diskusia v rámci kabinetu.