Kábul 6. júla (TASR) - Obeťou atentátu sa dnes stal afganský viceprezident a minister verejných prác Hadží Abdal Kádir, ktorého priamo pred budovou ministerstva v Kábule zastrelili neznámi páchatelia. Stal sa tak tretím členov afganského kabinetu zavraždeným v priebehu štyroch mesiacov.
Incident sa stal krátko po poludní, keď viceprezident odchádzal autom z ministerstva. V bielom odetí útočníci vypálili na vozidlo 40 striel, pričom zavraždili Kádira spolu s jeho šoférom a súčasne zaťom.
Páchatelia vzápätí utiekli v pripravenom aute. Šéf kábulskej polície Basir Salangi potvrdil, že v súvislosti s atentátom zatkli všetkých desať členov viceprezidentovej ochranky za to, že nedokázali včas reagovať.
Možné motívy vraždy zatiaľ nie sú známe, avšak nie je vylúčené, že ju spáchali Kádirovi rivali či príslušníci drogových klanov. K zodpovednosti sa zatiaľ nikto neprihlásil. Ministerstvo zahraničných vecí označilo čin za teroristický akt, za ktorý sú zodpovední nepriatelia národa.
V afganskej metropole sa sprísnili bezpečnostné opatrenia a budovy ministerstiev strážia uniformovaní vojaci s kalašnikovmi a granátometmi. Afganský líder Hamíd Karzaj zvolal po atentáte mimoriadne zasadnutie svojho kabinetu, na ktorom vyjadril ľútosť nad stratou veľkého patriota a hrdinu národa.
Na incident reagovali viacerí poprední politickí predstavitelia. Americký prezident George W. Bush vyjadril v mene svojej administratívy a Spojených štátov amerických ľútosť v súvislosti s vraždou muža, "ktorý bojoval za slobodu a stabilitu svojej milovanej vlasti".
Predseda nemeckého Bundestagu Wolfgang Thierse vyslovil obavy pred ďalším vývojom v krajine, pretože dnešný útok možno považovať tiež za úder pre práve začatý mierový a demokratizačný proces v Afganistane.
Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer zdôraznil, že atentát sa musí vyšetriť. V mene nemeckej vlády vyslovil zároveň presvedčenie, že afganský kabinet bude aj napriek tomu pokračovať v začatom procese s cieľom vytvoriť demokratický a mierový Afganistan. Atentát odsúdil takisto pakistanský prezident generál Parvíz Mušarráf, podľa ktorého ide o teroristický skutok.
Kádir bol jedným z troch viceprezidentov a zároveň najprominentnejším etnickým Paštúnom v afganskej vláde. Predtým, ako prevzalo moc v krajine vládne hnutie Taliban, pôsobil tiež ako guvernér provincie Nangarhár. Ako člen Severnej aliancie sa značne pričinil o pád Talibanu, po ktorom sa opäť chopil funkcie guvernéra.
Zavraždený vicepremiér bol považovaný za jedného z najmocnejších mužov na východe krajiny. V 80. rokoch bojoval spolu s mudžáhidmi proti sovietskej okupácii Afganistanu a ako zástupca tzv. rímskej skupiny exilových Afgancov sa zúčastnil na mierovej konferencii o Afganistane v Petersbergu pri Bonne.
Vražda takejto prominentnej a vplyvnej osoby môže vyvolať nepokoje v strategickom východnom regióne a skomplikovať tak snahy Karzajovej vlády o upevnenie svojej moci mimo afganskej metropoly.
V uplynulých mesiacoch sa stali terčmi útokov viacerí členovia afganskej vlády. Vo februári na kábulskom letisku zavraždili ministra leteckej dopravy Abdula Rahmána, ktorý sa stal podľa vlády obeťou sprisahania vysokopostavených štátnych úradníkov. V apríli prišiel zase po úspešnom atentáte o život minister obrany Muhammad Fahím. Spolu s ním zahynuli ďalší štyria ľudia.