VIEDEŇ, BRATISLAVA. Boli to rakúski sociálni demokrati, ktorí sa v roku 1919 postarali o to, aby Habsburgovci nemali rovnaké práva ako ostatní.
A bude to zrejme pamätný výrok sociálneho demokrata Josefa Capa, ktorý panovníckemu rodu k jeho právam domohol. „Neprekážalo by mi, keby sa do Schönbrunnu (letné sídlo Habsburgovcov – poz. red.) vrátil Habsburg. A môže sem-tam aj zakývať z balkóna. Možno by sme to mohli komerčne využiť,“ povedal Cap.
Zrušili paragraf Ironická poznámka šéfa poslaneckého klubu vyprovokovala ostatné parlamentné strany a vo štvrtok odhlasovali zmenu volebného zákona, ktorý za zastaraný označili mnohé osobnosti a organizácie.
Po takmer sto rokoch poslanci zrušili paragraf 6 volebného zákona, ktorý „členom vládnucich domov či takých rodín, ktoré niekedy vládli“, zakazoval kandidovať na post prezidenta. Rakúsko tak zmenilo svoj tvrdý postoj voči členom jedného z najstarších a najmocnejších panovníckych rodov v Európe.
Habsburgovci Protihabsburské zákony
protihabsburské zákony prijalo Rakúsko po prvej svetovej vojne, keď sa zvrhnutý cisár Karol odmietol zriecť nárokov na trón, austrofašistický režim v roku 1935 zákaz vstupu Habsburgovcov zrušil, vrátil im rodinné fondy, výhody zrušil Adolf Hitler a obnovená Rakúska republika ich po roku 1945 prevzala, po roku 1996 už môžu Hab-sburgovci cestovať do Rakúska, nedoriešené ostávajú majetkové spory.
Zásluhu má na tom Ulrich Habsburg-Lothringen, vyštudovaný lesník a ľavicový komunálny politik v Korutánsku, ktorý sa s tým odmietol zmieriť.
Minulý rok chcel pravnuk veľkovojvodu Ferdinanda VI. Toskánskeho a synovec tretieho radu Otta Habsburga-Lothringena kandidovať na post hlavu štátu.
Písal politikom, zbieral podpisy, obrátil sa na Ústavný súd i medzinárodné organizácie. Hneval sa, že kým potomkovia nacistov kandidovať môžu, on či jeho manželka vydatá za Habsburga nie.
Pomohla OBSE V rebríčku možných nástupcov na trón je pritom HabsburgLothringen celkom dolu a o obnovení monarchie nikdy nerozmýšľal. „Už môj starý otec sa vzdal nárokov vládnuť a ja som ako dôstojník armády a politik prisahal republike,“ povedal minulý rok pre denník Die Presse.
Za pravdu mu dali mnohé osobnosti i Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá minulý rok označila „habsburský paragraf“ za anachronizmus. Vo svojej správe tak zaradila Rakúsko až za Azerbajdžan.
Habsburg-Lothringen tak môže kandidovať na prezidenta v roku 2016. „Láka ma to, veľa ľudí ma podporuje. Vraveli mi, že keď som sa dostal tak ďaleko, nesmiem prestať,“ povedal 69-ročný šľachtic v rozhovore pre denník Der Standard.
Mohol by uspieť. Rakúšania sú nespokojní s vládou i s politikmi. Najlepšie o tom vypovedá posledný prieskum verejnej mienky, kde sú najpopulárnejšou stranou krajne pravicoví Slobodní. „Šľachtici berú hodnoty vážnejšie ako ľudia v dnešných časoch. V spoločnosti chýbajú zmysel pre spravodlivosť či etika,“ povedal Habsburg-Lothringen.