Budapešť/Paríž 2. júna (TASR) - Smutnú skúsenosť si z vôbec prvej návštevy Budapešti odniesol v polovici mája 28-ročný Francúz Stephane V. Bol smädný a tak zašiel v centre maďarskej metropoly do baru neďaleko hotela, kde býval a objednal si colu, za ktorú mal podľa nápojového lístka zaplatiť 600 forintov. Nakoniec sa však "tešil", keď vyviazol bez ujmy na zdraví, aj keď bol "ľahší" o 37.000 forintov.
Z maďarskej metropoly, v ktorej pohostinských zariadeniach v uplynulých rokoch zaregistrovali opakovane prípady neadekvátneho účtovania pre cudzincov, ba i vymáhania údajných dlhov pod hrozbou fyzického násilia, prišla teda tristná správa aj začiatkom novej turistickej sezóny. Presnejšie, prišla z Paríža, kde postihnutý informoval o svojich zážitkoch spravodajcu denníka Népszabadság.
Obeť si podľa vlastných slov zašla na jedinú colu, ale v krátkom čase si k nej prisadli dve mladé dievčatá, ktoré sa pustili do debaty. Zároveň si objednali po koňaku a energetickom nápoji. "Nezdalo sa, že by sa živili prostitúciou a ani ja som s nimi nehovoril s cieľom bližšie sa zoznámiť," tvrdí mladý Francúz a dodáva, že dámy ani slovom nepozval na pohárik. Po štvrťhodinke štebotania sa neznáme zdvihli a odišli, kým francúzsky hosť požiadal o účet.
Úžas je zrejme slabým slovom na popísanie jeho stavu, keď mu čašník priniesol účet na 37.000 forintov a na potvrdenie jeho oprávnenosti konštatoval, že v Maďarsku platia za konzumáciu žien muži. Francúz protestoval. Keď sa však pokúsil opustiť bar (po tom, čo na stole nechal bankovku o hodnote 1000 forintov), štyria muži ho zhodili na zem, vykrútili mu ruky dozadu a nakoniec ho odprevadili do neďalekého bankomatu. "Vybral som si 40.000 forintov, čašník mi vydal tri tisícky a jeden z prítomných ma upozornil, že ak ceknem, zlikvidujú ma," tvrdí postihnutý.
Podľa jeho slov aj v metropole na Seine jestvujú bary s pochybným chýrom, ale v srdci maďarskej metropoly by také čosi nikdy nečakal.
Inkriminovaný podnik v centre Budapešti figuruje údajne už na tzv. čiernom zozname veľvyslanectva USA v Maďarsku z decembra 1999, v ktorom ambasáda varovala zámorských občanov pred využívaním služieb niektorých zariadení, na ktoré sa spotrebitelia pravidelne sťažovali.
Prípad Stephana V. má ešte jeden zaujímavý aspekt. Francúz je manažérom významnej siete európskych hypermarketov, ktorej celoročný obrat činí 56 miliárd eúr. Orgány MR sa niekoľko mesiacov usilovali primäť poprednú obchodnú spoločnosť, ktorá zamestnáva 300.000 ľudí, aby rokovala o spolupráci s maďarskými subjektmi. Obchodné plány by spomínaný incident síce nemal ovplyvniť, ale postihnutý manažér sa nechal počuť, že osobne nemieni nikdy v živote ani služobne, ani súkromne navštíviť Maďarskú republiku.
Policajné orgány MR nemohli v tomto prípade, podobne ako vo väčšine podobných konať, vzhľadom na absenciu svedkov a navyše i nedostatok času postihnutého vybaviť popri služobných rokovaniach niektoré požadované formality.