SME

Od dnešného dňa sa sliačske letisko využíva na civilné lety

Za účasti 1. podpredsedu vlády a ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jána Figeľa a ministra obrany SR Ľubomíra Galka dnes popoludní slávnostne odovzdali do užívania civilnú prevádzku Letiska Sliač.

Sliač 16. júna (TASR) - Za účasti 1. podpredsedu vlády a ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jána Figeľa a ministra obrany SR Ľubomíra Galka dnes popoludní slávnostne odovzdali do užívania civilnú prevádzku Letiska Sliač. Dnes skoro ráno však už z neho odletelo lietadlo do Bulharska. Na túto sezónu je celkovo podľa Figeľa zazmluvnených takmer 60 charterových letov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ozbrojené sily (OS) SR dostali plné oprávnenie a zároveň aj realizujú splnomocnenie pre letové prevádzkové služby a letovú telekomunikačnú službu aj v civilnom sektore, uviedol Figeľ. Pokračoval, že v moderných západoeurópskych krajinách je to realita, ku ktorej sa Slovensko postupne prepracovalo aj cez integráciu, ale aj cez investície na tomto letisku a osobitne cez výcvik personálu. Od dnešného dňa tu môžu pristávať a vzlietať civilné lietadlá všetkých typov. "Samozrejme, to môže slúžiť pre pravidelnú dopravu, pre charterovú, takisto pre záchranné lety a pre športové letectvo," dodal Figeľ, podľa ktorého sa tým otvára veľa nových možností nielen pre rozvoj letiska, ale aj celého regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

"Sme svedkami historického okamihu, pretože od dnešného dňa prvýkrát v histórii profesionálni vojaci, príslušníci OS SR budú riadiť civilné lietadlá," uviedol Galko s tým, že na to, aby dnes mohlo vzlietnuť prvé civilné lietadlo, bolo treba urobiť veľké množstvo práce. "Je to výsledok úsilia množstva ľudí, niekoľkoročného úsilia a bolo potrebné naozaj vykonať veľmi veľa opatrení personálneho, technického a legislatívneho charakteru," dodal Galko. Verí, že počet letov sa bude neustále zvyšovať a prispejú nielen k rozvoju turizmu v tomto regióne, ale k celkovému zlepšeniu situácie v širokom okolí a na celom Slovensku.

"Dostali sme prevádzkové povolenie, máme za sebou vypravený prvý let," uviedol riaditeľ letiska Ľubomír Krupár. Ďalší charterový let je naplánovaný na sobotu (18.6.). V tomto roku majú podpísané chartre Bulharsko, Burgas a Antalya, Turecko. Potvrdených majú zhruba 60 charterových letov, o ďalších sa podľa slov riaditeľa rokuje. "To bola prvá úloha, ktorú sme si postavili a druhá je rozbehnúť rokovania na vytvorenie pravidelnej linky z letiska Sliač. Ako budeme úspešní, netrúfam si odhadnúť, lebo to nie je len naša snaha, ale je to aj ochota investovať úsilie leteckých spoločností a tých, čo budú financovať tieto lety." Riaditeľ spresnil, že momentálne majú rozpracované tri destinácie, odkiaľ je možný prelet do ďalších. Je to poľský Bydgošč, Praha a Viedeň.

SkryťVypnúť reklamu

Rekonštrukcia vzletovej a pristávacej dráhy vojenskej časti letiska, ktoré tvorí podstatnú časť komplexu, sa začala začiatkom mája 2009 a prevádzka civilného letiska bola prerušená. Ako pre TASR pár dňami povedal riaditeľ letiska, v apríli prešli auditom Leteckého úradu SR, ktorý potvrdil pripravenosť letiska na prevádzku. "V týchto dňoch vláda pre nás zagarantovala aj krytie poistných udalostí," dodal.

Vojaci budú civilistom poskytovať všetky letové prevádzkové služby. Vybavovanie pasažierov bude mať na starosti spoločnosť Letisko Sliač a jeho asi 30 zamestnancov. Tí boli po celý čas uzatvorenia letiska a rekonštrukcie vzletovej plochy doma so 60-percentnou mzdou.

Letisko už predvlani v civilnej časti zrekonštruovalo vybavovaciu plochu pre lietadlá, bolo postavené nové parkovisko s oplotením a zrealizované boli tiež inžinierske siete pre výstavbu pripravovaného nového odletového terminálu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 078
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 653
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 569
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 051
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 602
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 260
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu